matBURN » Events » ECIC Wrestling Championships
ECIC Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ Clarence High School (Clarence, New York)
Friday-Saturday, January 20-21, 2012


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Alden [NY], Amherst [NY], Cheektowaga [NY], Clarence [NY], Depew [NY], East Aurora [NY], Eden [NY], Frontier [NY], Hamburg [NY], Holland [NY], Iroquois [NY], Jamestown [NY], Lackawanna [NY], Lake Shore [NY], Lancaster [NY], Maryvale [NY], Orchard Park [NY], Pioneer [NY], Springville-Griffith [NY], Starpoint [NY], Sweet Home [NY], Tonawanda [NY], West Seneca East [NY], West Seneca West [NY], Williamsville East [NY], Williamsville North [NY], Williamsville South [NY]
Team Final
1. Clarence [NY]  181.5 points
2. Iroquois [NY]  180.5
3. Lake Shore [NY]  169.5
4. Eden [NY]  160
5. Pioneer [NY]  156.5
6. Lancaster [NY]  135.5
7. Alden [NY]  113
8. West Seneca East [NY]  110.5
9. West Seneca West [NY]  105
10. Tonawanda [NY]  102
11. Williamsville South [NY]  96
12. Williamsville East [NY]  93.5
13. Frontier [NY]  89
14. Williamsville North [NY]  85
15. Jamestown [NY]  83
16. Orchard Park [NY]  78
17. Lackawanna [NY]  75
18. Cheektowaga [NY]  63
19. Starpoint [NY]  59
20. Amherst [NY]  58.5
21. Hamburg [NY]  56
22. East Aurora [NY]  38
23. Depew [NY]  28
24. Sweet Home [NY]  24
25. Holland [NY]  23
26. Maryvale [NY]  18
27. Springville-Griffith [NY]  0
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Mitch Larkin (Lancaster [NY], 138 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Zach Wiedemann (Pioneer [NY]) > Kyle Genovese (Frontier [NY]), DEC 7-0
106 lbs: Tyler Hartinger (Lancaster [NY]) > Jared Price (Pioneer [NY]), DEC 4-2
113 lbs: Kellen Devlin (Amherst [NY]) > Danny Graham (West Seneca East [NY]), MD 16-2
120 lbs: Rocco Russo (Frontier [NY]) > Matt Kloc (Iroquois [NY]), DEC 8-2
126 lbs: Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowaga [NY]) > Bobby Broad (Alden [NY]), DEC 8-4
132 lbs: Tom Page (Eden [NY]) > Eric Lewandowski (Lancaster [NY]), DEC 2-1
138 lbs: Mitch Larkin (Lancaster [NY]) > Dylan Cohen (Williamsville East [NY]), FALL 5:34
145 lbs: James Kloc (Iroquois [NY]) > Alex Smythe (Eden [NY]), DFLT time?
152 lbs: Zac Wisniewski (Eden [NY]) > Luke Falzone (Williamsville South [NY]), MD 12-3
160 lbs: Joe Catalano (Lake Shore [NY]) > Jake Wisniewski (Eden [NY]), DFLT 0:19
170 lbs: Anthony Liberatore (Williamsville South [NY]) > Jacob Gullo (Jamestown [NY]), FALL 4:53
182 lbs: Tony Lock (Pioneer [NY]) > Jeff Lake (Alden [NY]), TF 16-0/6:00
195 lbs: Daquan Rodriguez (Orchard Park [NY]) > Brendan Knoll (Hamburg [NY]), FALL 0:11
220 lbs: Larry Wright (Lackawanna [NY]) > Brandon Vernon (Iroquois [NY]), DEC 9-4
285 lbs: Luke Catalano (Lake Shore [NY]) > Nate Ward (Clarence [NY]), OTD 3-1 (1OT)
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Tristan Almeter (Iroquois [NY]) > Matt Muffoletto (Lake Shore [NY]), MD 13-1
106 lbs: Ryan Burns (Clarence [NY]) > Russell Gattusso (Alden [NY]), DEC 6-1
113 lbs: Cody McGregor (Tonawanda [NY]) > Nate Lazickas (East Aurora [NY]), DEC 5-1
120 lbs: Andrew Lazickas (East Aurora [NY]) > Abdul Alshawai (Lackawanna [NY]), DEC 4-2
126 lbs: John Bauer (West Seneca East [NY]) > Tim Barnard (Tonawanda [NY]), FALL 2:46
132 lbs: Tyler Wiedemann (Pioneer [NY]) > Andrew Dieckman (Williamsville East [NY]), TF 19-3/4:33
138 lbs: John Inglut (Lake Shore [NY]) > Carmen Odonnell (West Seneca West [NY]), DEC 5-4
145 lbs: Conor Fitzhenry (Clarence [NY]) > Nick Roberts (Iroquois [NY]), DEC 10-7
152 lbs: Nate Schwab (Clarence [NY]) > Blake Curran (Williamsville North [NY]), DEC 3-0
160 lbs: Jake Weber (Clarence [NY]) > Corey Vail (Pioneer [NY]), DEC 3-1
170 lbs: Gunner Thomas (Starpoint [NY]) > Dylan Fitch (Iroquois [NY]), DEC 5-0
182 lbs: Will Bickelmann (Williamsville East [NY]) > Matt Valliere (Lake Shore [NY]), DEC 3-0
195 lbs: Matthew Fleck (Cheektowaga [NY]) > Rory Jimerson (Lake Shore [NY]), FFT 
220 lbs: Bill Brady (Williamsville East [NY]) > Jeremy Krawczyk (West Seneca West [NY]), DEC 3-0
285 lbs: Rion Elson (Starpoint [NY]) > Omar Nasser (Lackawanna [NY]), FALL 3:37
Consolation Final (5th)
99 lbs: Mike Wisniewski (West Seneca West [NY]) > Thomas Michel (Lancaster [NY]), DEC 7-2
106 lbs: Chad Nowak (Depew [NY]) > Cody Risley (Jamestown [NY]), FALL 3:36
113 lbs: Austin Acquard (Iroquois [NY]) > Jesse Harrison (Frontier [NY]), FALL 1:10
120 lbs: Brandon Glauber (Clarence [NY]) > Jake Zaleski (Williamsville North [NY]), FFT 
126 lbs: John Freda (Williamsville North [NY]) > John Orlando (Lancaster [NY]), DEC 2-1
132 lbs: Seamus Bermingham (Orchard Park [NY]) > Josh Young (Frontier [NY]), DEC 7-1
138 lbs: Mike Shul (Orchard Park [NY]) > James McLean (Pioneer [NY]), FALL 2:53
145 lbs: Jake Choate (Tonawanda [NY]) > Miguel Rodriguez-Spencer (Cheektowaga [NY]), FFT 
152 lbs: Benjamin Wilamowski (West Seneca East [NY]) > Axl Jakubowski (Holland [NY]), DEC 9-6
160 lbs: Brandon Hassenbohler (Alden [NY]) > Andrew Paulson (Clarence [NY]), TF 16-0/5:45
170 lbs: Ryan Vondell (Eden [NY]) > Tom Canna (Williamsville North [NY]), MD 8-0
182 lbs: Steven Warthling (Tonawanda [NY]) > Baba Cole (Amherst [NY]), DEC 6-4
195 lbs: Dylan Briley (West Seneca East [NY]) > Zach Baldwin (Alden [NY]), DEC 6-1
220 lbs: Briar Dils (Lake Shore [NY]) > Nate Bartell (Clarence [NY]), FFT 
285 lbs: Gavin Hunter (Eden [NY]) > Kyle Marsh (Jamestown [NY]), FALL 4:44
Championship Semifinals
120 lbs: Matt Kloc (Iroquois [NY]) > Jake Zaleski (Williamsville North [NY]), DEC 5-4
Championship Quarterfinals
120 lbs: Jake Zaleski (Williamsville North [NY]) > Frederick Eckles (Lake Shore [NY]), DEC 7-2
Round 1
120 lbs: Jake Zaleski (Williamsville North [NY]) > Jacob Weigand (Cheektowaga [NY]), TF 16-1/3:54
Championship Round 2
120 lbs: Jake Zaleski (Williamsville North [NY]) > Evan Johnston (Frontier [NY]), TF 15-0/3:13

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?