matBURN » Events » Section II Wrestling Championships
NYSPHSAA Section II Wrestling Championships and State Qualifier

Wrestling Tournament
@ Glens Falls Civic Center (Glens Falls, New York)
Friday-Saturday, February 10-11, 2012


Section II Division 2 MOW
Section II Division 2 MOW
160 lbs Champion Aaron Dudley

Album: Awards

Section II Division 2 MOW Hudson Falls Tigers



Varsity - Division I (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Albany [NY], Amsterdam [NY], Averill Park [NY], Ballston Spa [NY], Bethlehem [NY], Burnt Hills [NY], Colonie [NY], Columbia [NY], Glens Falls [NY], Guilderland [NY], La Salle Institute [NY], Lansingburgh [NY], Mohonasen [NY], Niskayuna [NY], Queensbury [NY], Saratoga Springs [NY], Schenectady [NY], Scotia-Glenville [NY], Shaker [NY], Shenendehowa [NY], South Glens Falls [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Nick Kelley (Shenendehowa [NY], 132 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Kevin Parker (Shenendehowa [NY]) > Anthony Sgorrano (South Glens Falls [NY]), FALL 0:57
106 lbs: Corey Ali (Shenendehowa [NY]) > Dominic Inzana (Saratoga Springs [NY]), DEC 7-0
113 lbs: Brandon Lapi (Amsterdam [NY]) > Jesse Porter (Shenendehowa [NY]), DEC 6-0
120 lbs: Zach Joseph (Shenendehowa [NY]) > Casey Jones (Queensbury [NY]), DEC 8-6
126 lbs: Matt Greene (Columbia [NY]) > Josh St.John (Queensbury [NY]), DEC 9-5
132 lbs: Nick Kelley (Shenendehowa [NY]) > Joey Butler (Burnt Hills [NY]), DEC 8-1
138 lbs: Dave Almaviva (Shenendehowa [NY]) > Sean Romanski (Bethlehem [NY]), TF 20-5/2:53
145 lbs: Evan Wallace (Columbia [NY]) > Gaetano Lanzi (Amsterdam [NY]), MD 10-1
152 lbs: Angelo Kress (Columbia [NY]) > Tom Carta (South Glens Falls [NY]), DEC 7-2
160 lbs: Connor Sutton (La Salle Institute [NY]) > Mike Garrison (Amsterdam [NY]), DEC 5-0
170 lbs: Stephen Lumley (South Glens Falls [NY]) > Mike Hewitt (Queensbury [NY]), DEC 4-2
182 lbs: Matt Lashway (Queensbury [NY]) > Levi Ashley (Shenendehowa [NY]), DEC 3-0
195 lbs: Tony Fusco (Shenendehowa [NY]) > Jon Dipace (Scotia-Glenville [NY]), DEC 9-1
220 lbs: Jonathan Babson (La Salle Institute [NY]) > Alex Pontiff (Queensbury [NY]), DEC 5-3
285 lbs: Cory Quintana (Mohonasen [NY]) > Cole Lampman (Shenendehowa [NY]), SV 5-3 (3OT)
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Josh Logiudice (Guilderland [NY]) > Chris Valasquez (Amsterdam [NY]), DEC 8-5
106 lbs: Alan McNeil (Averill Park [NY]) > Tyler Wood (Queensbury [NY]), DEC 6-4
113 lbs: John McHugh (Columbia [NY]) > Josh Jose (Colonie [NY]), FALL 2:18
120 lbs: James Ronca (Ballston Spa [NY]) > Kyle Greene (Columbia [NY]), DEC 7-1
126 lbs: Drew Oligney (Lansingburgh [NY]) > Gary Goodemote (Averill Park [NY]), DEC 2-0
132 lbs: Brendan Morgan (Columbia [NY]) > Justin Tuttle (La Salle Institute [NY]), SD 16-0
138 lbs: Gus Clark (Schenectady [NY]) > Jake Ashcraft (Burnt Hills [NY]), MD 10-2
145 lbs: Phil Bazicki (Colonie [NY]) > John Linendoll (Queensbury [NY]), DEC 7-2
152 lbs: Evan Myers (Queensbury [NY]) > James Marquez (Amsterdam [NY]), DEC 7-2
160 lbs: Frankie Nassivera (Queensbury [NY]) > Kyle Ragule (Mohonasen [NY]), FALL 1:50
170 lbs: Brian Adriance (Columbia [NY]) > Jared Strong (Glens Falls [NY]), DEC 7-5
182 lbs: Kevon Johnson (Colonie [NY]) > Eric Pierone (Mohonasen [NY]), DEC 7-3
195 lbs: Race Viedt (Burnt Hills [NY]) > Jimmy McLaughlin (Guilderland [NY]), FALL 0:49
220 lbs: Mike McGill (Guilderland [NY]) > Jason Johnson (Colonie [NY]), DEC 2-1
285 lbs: El Shaddai Gilmore-Vanhoesen (Columbia [NY]) > Chris Rodriguez (Amsterdam [NY]), DEC 1-0
Consolation Final (5th)
99 lbs: Christian Gramuglia (Burnt Hills [NY]) > Nick Robbins (Queensbury [NY]), DEC 3-2
106 lbs: Michael Lainhart (Guilderland [NY]) > Galen Colen (Colonie [NY]), OTD 8-6 (1OT)
113 lbs: Brandon Winchip (Queensbury [NY]) > M. Morris (Bethlehem [NY]), DEC 7-2
120 lbs: Nolan Hale (Burnt Hills [NY]) > Gabe Naviasky (Bethlehem [NY]), DEC 8-2
126 lbs: Josh Culora (Scotia-Glenville [NY]) > Hunter Rumpf (Saratoga Springs [NY]), FALL 2:01
132 lbs: Marcus Torres (Amsterdam [NY]) > Brian Stevens (Queensbury [NY]), DEC 4-1
138 lbs: Tyler Lybolt (Columbia [NY]) > Jilianie Staples (Ballston Spa [NY]), FALL 4:34
145 lbs: Jack Hatton (Burnt Hills [NY]) > Brendan Goldup (La Salle Institute [NY]), FFT 
152 lbs: Wyatt Bleau (Shaker [NY]) > Dan Matrazzo (Saratoga Springs [NY]), DQ 1:00
160 lbs: Josh Fuchs (Colonie [NY]) > Ali Hashimee (Shenendehowa [NY]), MD 11-2
170 lbs: Joey Kromer (Shenendehowa [NY]) > Darian Jehle (Burnt Hills [NY]), DEC 4-3
182 lbs: Brandon Guaquinto (Amsterdam [NY]) > Nick Gibbons (Saratoga Springs [NY]), FFT 
195 lbs: Evan Myers (Queensbury [NY]) > Wayne Burt (Colonie [NY]), FALL 2:01
220 lbs: Will Mars (Shenendehowa [NY]) > Nico Fragale (Burnt Hills [NY]), FALL 2:44
285 lbs: Nick Rouse (Queensbury [NY]) > Austin Decerbo (Columbia [NY]), DEC 7-3

Varsity - Division II (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Albany Academy [NY], Berne-Knox-Westerlo [NY], Cairo-Durham [NY], Cambridge [NY], Canajoharie/Fort Plain [NY], Catskill [NY], Cobleskill-Richmondville [NY], Cohoes [NY], Corinth [NY], Duanesburg [NY], Fonda-Fultonville [NY], Fort Ann [NY], Galway [NY], Granville [NY], Green Tech [NY], Greenville [NY], Hadley-Luzerne-Lake George [NY], Hoosick Falls [NY], Hudson Falls [NY], Ichabod Crane [NY], Johnstown [NY], Maple Hill [NY], Mechanicville [NY], Ravena-Coeymans-Selkirk [NY], Rensselaer [NY], Salem [NY], Schalmont [NY], Schoharie/Middleburgh [NY], Schuylerville [NY], Taconic Hills [NY], Tamarac [NY], Voorheesville [NY], Warrensburg [NY], Watervliet [NY], Whitehall [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Aaron Dudley (Hudson Falls [NY], 160 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Luis Weierbach (Hoosick Falls [NY]) > Alexis Bleau (Schoharie/Middleburgh [NY]), DEC 4-0
106 lbs: Carter Merecki (Salem [NY]) > Jerome Gladney (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]), DEC 4-0
113 lbs: Kyler Harrington (Hudson Falls [NY]) > Connor Franzese (Cohoes [NY]), DEC 7-5
120 lbs: Zach Marcel (Corinth [NY]) > Al Aubin (Whitehall [NY]), FALL 1:33
126 lbs: Noah Valastro (Hudson Falls [NY]) > Tyler Mulcahy (Corinth [NY]), MD 12-1
132 lbs: Curt Rowley (Duanesburg [NY]) > Adam Erno (Mechanicville [NY]), DEC 7-0
138 lbs: John Diekel (Whitehall [NY]) > Cameron Milliken (Albany Academy [NY]), FALL 5:14
145 lbs: Geno Brancati (Hudson Falls [NY]) > Kyle Mulcahy (Corinth [NY]), DEC 8-4
152 lbs: Nick Gallo (Schalmont [NY]) > Victor Woodworth (Hudson Falls [NY]), DEC 5-1
160 lbs: Aaron Dudley (Hudson Falls [NY]) > Brandyn Ainsworth (Johnstown [NY]), MD 14-2
170 lbs: Brad Burns (Hoosick Falls [NY]) > Mike Green (Cobleskill-Richmondville [NY]), DEC 3-2
182 lbs: Tyler Morris (Salem [NY]) > Dallas Mesick (Duanesburg [NY]), DEC 3-1
195 lbs: Zach Diekel (Whitehall [NY]) > Tom Wilson (Salem [NY]), FALL 1:05
220 lbs: Joe Sprung (Berne-Knox-Westerlo [NY]) > Andre Maxam (Hudson Falls [NY]), DEC 4-2
285 lbs: Alex Soutiere (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]) > William Baker (Taconic Hills [NY]), DEC 4-2
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Tristan Welton (Voorheesville [NY]) > Alex Lambert (Schalmont [NY]), OTD 5-3 (1OT)
106 lbs: Ridge Sulkey (Cairo-Durham [NY]) > Nico Riccio (Galway [NY]), DEC 4-2
113 lbs: Paul Lambert (Schalmont [NY]) > Tom Peabody (Hoosick Falls [NY]), DEC 6-1
120 lbs: Ron Radley (Maple Hill [NY]) > Dan Jardine (Hadley-Luzerne-Lake George [NY]), DEC 8-2
126 lbs: Steven Culbert (Galway [NY]) > Nick Nedelcu (Warrensburg [NY]), MD 11-3
132 lbs: Cory Seipp (Ichabod Crane [NY]) > Tyler Lapoint (Tamarac [NY]), DEC 6-3
138 lbs: Quinn Treadgold (Voorheesville [NY]) > Andy Mollevik (Duanesburg [NY]), DEC 8-3
145 lbs: Connor Lawrence (Duanesburg [NY]) > Hayden Miller (Granville [NY]), DEC 3-1
152 lbs: Joe Hulsebosch (Tamarac [NY]) > Ben Becker (Berne-Knox-Westerlo [NY]), DEC 4-0
160 lbs: Josh Veshia (Watervliet [NY]) > Joe Groat (Ichabod Crane [NY]), DEC 1-0
170 lbs: Matt Casullo (Berne-Knox-Westerlo [NY]) > Kyle Derepentigny (Cohoes [NY]), DEC 5-0
182 lbs: Derrick Knight (Cobleskill-Richmondville [NY]) > Tyler Gallagher (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]), MD 15-4
195 lbs: Jeremy Barss (Hoosick Falls [NY]) > Santino Sierra (Rensselaer [NY]), FALL 2:40
220 lbs: Nick Scott (Cohoes [NY]) > Jared Vibert (Tamarac [NY]), DEC 3-1
285 lbs: Joshua McKittrick (Granville [NY]) > John Farace (Catskill [NY]), FALL 3:56
Consolation Final (5th)
99 lbs: Garon Leclair (Corinth [NY]) > Luke Fronhofer (Salem [NY]), DEC 6-4
106 lbs: Austin Luna (Schuylerville [NY]) > Nolan Foster (Hoosick Falls [NY]), MD 13-2
113 lbs: Diego Cruz (Maple Hill [NY]) > Win Myint (Rensselaer [NY]), FFT 
120 lbs: Daniel Vandyk (Salem [NY]) > Sean Ryan (Tamarac [NY]), DEC 6-2
126 lbs: Jason Hoffman (Hadley-Luzerne-Lake George [NY]) > Colby Davendonis (Hoosick Falls [NY]), FALL 3:21
132 lbs: Zack Winney (Hudson Falls [NY]) > Sam Delarge (Albany Academy [NY]), TF 17-2/4:04
138 lbs: Jay Oakes (Galway [NY]) > Bryon Sherman (Hoosick Falls [NY]), FALL 2:53
145 lbs: Nick Rehberg (Cobleskill-Richmondville [NY]) > Derek Struck (Berne-Knox-Westerlo [NY]), FALL 4:15
152 lbs: Mark Caulfield (Duanesburg [NY]) > Sheldon Allen (Green Tech [NY]), DEC 3-2
160 lbs: Josh Richards (Berne-Knox-Westerlo [NY]) > Matt Coreno (Mechanicville [NY]), DEC 6-2
170 lbs: Walt Capone (Watervliet [NY]) > Tyler Schemerhorn (Hudson Falls [NY]), FALL 2:05
182 lbs: DOUBLE FFT
195 lbs: Zeby Romano (Watervliet [NY]) > Justin Brown (Ichabod Crane [NY]), FALL 4:04
220 lbs: Brad Pierson (Watervliet [NY]) > Zach Perras (Mechanicville [NY]), FALL 2:52
285 lbs: Jeremy Stevens (Cambridge [NY]) > Don Case (Voorheesville [NY]), FFT 
Championship Quarterfinals
132 lbs: Adam Erno (Mechanicville [NY]) > Nathaniel Palmer (Granville [NY]), DEC 9-8
145 lbs: Connor Lawrence (Duanesburg [NY]) > Hayden Miller (Granville [NY]), DEC 8-1
182 lbs: Tyler Morris (Salem [NY]) > Brad Perry (Granville [NY]), DEC 4-0
285 lbs: Jeremy Stevens (Cambridge [NY]) > Joshua McKittrick (Granville [NY]), FALL 5:30
Preliminaries
113 lbs: Chad Amerio (Whitehall [NY]) > Jesse Owens (Granville [NY]), FALL 5:57
145 lbs: Hayden Miller (Granville [NY]) > Derek Struck (Berne-Knox-Westerlo [NY]), FALL 3:12
195 lbs: Zach Diekel (Whitehall [NY]) > Mack Rozell (Granville [NY]), FALL 1:17
220 lbs: Joe Sprung (Berne-Knox-Westerlo [NY]) > Scott Reed (Granville [NY]), FALL 1:00
285 lbs: Joshua McKittrick (Granville [NY]) > Eric Moyer (Fonda-Fultonville [NY]), FALL 3:55
Consolation Round 2
113 lbs: Tom Peabody (Hoosick Falls [NY]) > Jesse Owens (Granville [NY]), MD 12-2
132 lbs: Nathaniel Palmer (Granville [NY]) > Colyn Ainsworth (Galway [NY]), FALL 2:14
145 lbs: Hayden Miller (Granville [NY]) > Olsen (Ichabod Crane [NY]), DEC 8-2
182 lbs: Brad Perry (Granville [NY]) > Desmon Allen (Warrensburg [NY]), DEC 9-4
195 lbs: Patrick Morrison (Johnstown [NY]) > Mack Rozell (Granville [NY]), FALL 4:56
220 lbs: Zach Perras (Mechanicville [NY]) > Scott Reed (Granville [NY]), FALL 2:32
285 lbs: Joshua McKittrick (Granville [NY]) > Newcomb (Schalmont [NY]), DEC 3-1
Consolation Round 3
132 lbs: Sam Delarge (Albany Academy [NY]) > Nathaniel Palmer (Granville [NY]), DEC 4-3
145 lbs: Hayden Miller (Granville [NY]) > Boonhower (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]), OTD 2-1 (1OT)
182 lbs: Tyler Gallagher (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]) > Brad Perry (Granville [NY]), DEC 4-3
285 lbs: Joshua McKittrick (Granville [NY]) > Coley (Green Tech [NY]), OTD 3-2 (1OT)
Consolation Round 4
145 lbs: Hayden Miller (Granville [NY]) > Nick Rehberg (Cobleskill-Richmondville [NY]), DEC 9-7
285 lbs: Joshua McKittrick (Granville [NY]) > Don Case (Voorheesville [NY]), DFLT time?


What's this?