NYSPHSAA Section II Wrestling Championships and State Qualifier |
Wrestling Tournament @ Glens Falls Civic Center (Glens Falls, New York)
Friday-Saturday, February 10-11, 2012
|
Section II Division 2 MOW
160 lbs Champion Aaron Dudley
Album: Awards
Varsity - Division I (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams |
Albany [NY], Amsterdam [NY], Averill Park [NY], Ballston Spa [NY], Bethlehem [NY], Burnt Hills-Ballston Lake [NY], Colonie [NY], Columbia [NY], Glens Falls [NY], Guilderland [NY], La Salle Institute [NY], Lansingburgh [NY], Mohonasen [NY], Niskayuna [NY], Queensbury [NY], Saratoga Springs [NY], Schenectady [NY], Scotia-Glenville [NY], Shaker [NY], Shenendehowa [NY], South Glens Falls [NY] |
Team Final |
|
Award Winners |
|
Championship Final (1st) |
99 lbs:
|
Kevin Parker (Shenendehowa [NY]) > Anthony Sgorrano (South Glens Falls [NY]),
FALL 0:57 |
106 lbs:
|
Corey Ali (Shenendehowa [NY]) > Dominic Inzana (Saratoga Springs [NY]),
DEC 7-0 |
113 lbs:
|
Brandon Lapi (Amsterdam [NY]) > Jesse Porter (Shenendehowa [NY]),
DEC 6-0 |
120 lbs:
|
Zach Joseph (Shenendehowa [NY]) > Casey Jones (Queensbury [NY]),
DEC 8-6 |
126 lbs:
|
Matt Greene (Columbia [NY]) > Josh St.John (Queensbury [NY]),
DEC 9-5 |
132 lbs:
|
Nick Kelley (Shenendehowa [NY]) > Joey Butler (Burnt Hills-Ballston Lake [NY]),
DEC 8-1 |
138 lbs:
|
Dave Almaviva (Shenendehowa [NY]) > Sean Romanski (Bethlehem [NY]),
TF 20-5/2:53 |
145 lbs:
|
Evan Wallace (Columbia [NY]) > Gaetano Lanzi (Amsterdam [NY]),
MD 10-1 |
152 lbs:
|
Angelo Kress (Columbia [NY]) > Tom Carta (South Glens Falls [NY]),
DEC 7-2 |
160 lbs:
|
Connor Sutton (La Salle Institute [NY]) > Mike Garrison (Amsterdam [NY]),
DEC 5-0 |
170 lbs:
|
Stephen Lumley (South Glens Falls [NY]) > Mike Hewitt (Queensbury [NY]),
DEC 4-2 |
182 lbs:
|
Matt Lashway (Queensbury [NY]) > Levi Ashley (Shenendehowa [NY]),
DEC 3-0 |
195 lbs:
|
Tony Fusco (Shenendehowa [NY]) > Jon Dipace (Scotia-Glenville [NY]),
DEC 9-1 |
220 lbs:
|
Jonathan Babson (La Salle Institute [NY]) > Alex Pontiff (Queensbury [NY]),
DEC 5-3 |
285 lbs:
|
Cory Quintana (Mohonasen [NY]) > Cole Lampman (Shenendehowa [NY]),
SV 5-3 (3OT) |
|
Consolation Final (3rd) |
99 lbs:
|
Josh Logiudice (Guilderland [NY]) > Chris Valasquez (Amsterdam [NY]),
DEC 8-5 |
106 lbs:
|
Alan McNeil (Averill Park [NY]) > Tyler Wood (Queensbury [NY]),
DEC 6-4 |
113 lbs:
|
John McHugh (Columbia [NY]) > Josh Jose (Colonie [NY]),
FALL 2:18 |
120 lbs:
|
James Ronca (Ballston Spa [NY]) > Kyle Greene (Columbia [NY]),
DEC 7-1 |
126 lbs:
|
Drew Oligney (Lansingburgh [NY]) > Gary Goodemote (Averill Park [NY]),
DEC 2-0 |
132 lbs:
|
Brendan Morgan (Columbia [NY]) > Justin Tuttle (La Salle Institute [NY]),
SD 16-0 |
138 lbs:
|
Gus Clark (Schenectady [NY]) > Jake Ashcraft (Burnt Hills-Ballston Lake [NY]),
MD 10-2 |
145 lbs:
|
Phil Bazicki (Colonie [NY]) > John Linendoll (Queensbury [NY]),
DEC 7-2 |
152 lbs:
|
Evan Myers (Queensbury [NY]) > James Marquez (Amsterdam [NY]),
DEC 7-2 |
160 lbs:
|
Frankie Nassivera (Queensbury [NY]) > Kyle Ragule (Mohonasen [NY]),
FALL 1:50 |
170 lbs:
|
Brian Adriance (Columbia [NY]) > Jared Strong (Glens Falls [NY]),
DEC 7-5 |
182 lbs:
|
Kevon Johnson (Colonie [NY]) > Eric Pierone (Mohonasen [NY]),
DEC 7-3 |
195 lbs:
|
Race Viedt (Burnt Hills-Ballston Lake [NY]) > Jimmy McLaughlin (Guilderland [NY]),
FALL 0:49 |
220 lbs:
|
Mike McGill (Guilderland [NY]) > Jason Johnson (Colonie [NY]),
DEC 2-1 |
285 lbs:
|
El Shaddai Gilmore-Vanhoesen (Columbia [NY]) > Chris Rodriguez (Amsterdam [NY]),
DEC 1-0 |
|
Consolation Final (5th) |
99 lbs:
|
Christian Gramuglia (Burnt Hills-Ballston Lake [NY]) > Nick Robbins (Queensbury [NY]),
DEC 3-2 |
106 lbs:
|
Michael Lainhart (Guilderland [NY]) > Galen Colen (Colonie [NY]),
OTD 8-6 (1OT) |
113 lbs:
|
Brandon Winchip (Queensbury [NY]) > M. Morris (Bethlehem [NY]),
DEC 7-2 |
120 lbs:
|
Nolan Hale (Burnt Hills-Ballston Lake [NY]) > Gabe Naviasky (Bethlehem [NY]),
DEC 8-2 |
126 lbs:
|
Josh Culora (Scotia-Glenville [NY]) > Hunter Rumpf (Saratoga Springs [NY]),
FALL 2:01 |
132 lbs:
|
Marcus Torres (Amsterdam [NY]) > Brian Stevens (Queensbury [NY]),
DEC 4-1 |
138 lbs:
|
Tyler Lybolt (Columbia [NY]) > Jilianie Staples (Ballston Spa [NY]),
FALL 4:34 |
145 lbs:
|
Jack Hatton (Burnt Hills-Ballston Lake [NY]) > Brendan Goldup (La Salle Institute [NY]),
FFT |
152 lbs:
|
Wyatt Bleau (Shaker [NY]) > Dan Matrazzo (Saratoga Springs [NY]),
DQ 1:00 |
160 lbs:
|
Josh Fuchs (Colonie [NY]) > Ali Hashimee (Shenendehowa [NY]),
MD 11-2 |
170 lbs:
|
Joey Kromer (Shenendehowa [NY]) > Darian Jehle (Burnt Hills-Ballston Lake [NY]),
DEC 4-3 |
182 lbs:
|
Brandon Guaquinto (Amsterdam [NY]) > Nick Gibbons (Saratoga Springs [NY]),
FFT |
195 lbs:
|
Evan Myers (Queensbury [NY]) > Wayne Burt (Colonie [NY]),
FALL 2:01 |
220 lbs:
|
Will Mars (Shenendehowa [NY]) > Nico Fragale (Burnt Hills-Ballston Lake [NY]),
FALL 2:44 |
285 lbs:
|
Nick Rouse (Queensbury [NY]) > Austin Decerbo (Columbia [NY]),
DEC 7-3 |
|
Varsity - Division II (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams |
Albany Academy [NY], Berne-Knox-Westerlo [NY], Cairo-Durham [NY], Cambridge [NY], Canajoharie/Fort Plain [NY], Catskill [NY], Cobleskill-Richmondville [NY], Cohoes [NY], Corinth [NY], Duanesburg [NY], Fonda-Fultonville [NY], Fort Ann [NY], Galway [NY], Granville [NY], Green Tech [NY], Greenville [NY], Hadley-Luzerne-Lake George [NY], Hoosick Falls [NY], Hudson Falls [NY], Ichabod Crane [NY], Johnstown [NY], Maple Hill [NY], Mechanicville [NY], Ravena-Coeymans-Selkirk [NY], Rensselaer [NY], Salem [NY], Schalmont [NY], Schoharie/Middleburgh [NY], Schuylerville [NY], Taconic Hills [NY], Tamarac [NY], Voorheesville [NY], Warrensburg [NY], Watervliet [NY], Whitehall [NY] |
Team Final |
|
Award Winners |
|
Championship Final (1st) |
99 lbs:
|
Luis Weierbach (Hoosick Falls [NY]) > Alexis Bleau (Schoharie/Middleburgh [NY]),
DEC 4-0 |
106 lbs:
|
Carter Merecki (Salem [NY]) > Jerome Gladney (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]),
DEC 4-0 |
113 lbs:
|
Kyler Harrington (Hudson Falls [NY]) > Connor Franzese (Cohoes [NY]),
DEC 7-5 |
120 lbs:
|
Zach Marcel (Corinth [NY]) > Al Aubin (Whitehall [NY]),
FALL 1:33 |
126 lbs:
|
Noah Valastro (Hudson Falls [NY]) > Tyler Mulcahy (Corinth [NY]),
MD 12-1 |
132 lbs:
|
Curt Rowley (Duanesburg [NY]) > Adam Erno (Mechanicville [NY]),
DEC 7-0 |
138 lbs:
|
John Diekel (Whitehall [NY]) > Cameron Milliken (Albany Academy [NY]),
FALL 5:14 |
145 lbs:
|
Geno Brancati (Hudson Falls [NY]) > Kyle Mulcahy (Corinth [NY]),
DEC 8-4 |
152 lbs:
|
Nick Gallo (Schalmont [NY]) > Victor Woodworth (Hudson Falls [NY]),
DEC 5-1 |
160 lbs:
|
Aaron Dudley (Hudson Falls [NY]) > Brandyn Ainsworth (Johnstown [NY]),
MD 14-2 |
170 lbs:
|
Brad Burns (Hoosick Falls [NY]) > Mike Green (Cobleskill-Richmondville [NY]),
DEC 3-2 |
182 lbs:
|
Tyler Morris (Salem [NY]) > Dallas Mesick (Duanesburg [NY]),
DEC 3-1 |
195 lbs:
|
Zach Diekel (Whitehall [NY]) > Tom Wilson (Salem [NY]),
FALL 1:05 |
220 lbs:
|
Joe Sprung (Berne-Knox-Westerlo [NY]) > Andre Maxam (Hudson Falls [NY]),
DEC 4-2 |
285 lbs:
|
Alex Soutiere (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]) > William Baker (Taconic Hills [NY]),
DEC 4-2 |
|
Consolation Final (3rd) |
99 lbs:
|
Tristan Welton (Voorheesville [NY]) > Alex Lambert (Schalmont [NY]),
OTD 5-3 (1OT) |
106 lbs:
|
Ridge Sulkey (Cairo-Durham [NY]) > Nico Riccio (Galway [NY]),
DEC 4-2 |
113 lbs:
|
Paul Lambert (Schalmont [NY]) > Tom Peabody (Hoosick Falls [NY]),
DEC 6-1 |
120 lbs:
|
Ron Radley (Maple Hill [NY]) > Dan Jardine (Hadley-Luzerne-Lake George [NY]),
DEC 8-2 |
126 lbs:
|
Steven Culbert (Galway [NY]) > Nick Nedelcu (Warrensburg [NY]),
MD 11-3 |
132 lbs:
|
Cory Seipp (Ichabod Crane [NY]) > Tyler Lapoint (Tamarac [NY]),
DEC 6-3 |
138 lbs:
|
Quinn Treadgold (Voorheesville [NY]) > Andy Mollevik (Duanesburg [NY]),
DEC 8-3 |
145 lbs:
|
Connor Lawrence (Duanesburg [NY]) > Hayden Miller (Granville [NY]),
DEC 3-1 |
152 lbs:
|
Joe Hulsebosch (Tamarac [NY]) > Ben Becker (Berne-Knox-Westerlo [NY]),
DEC 4-0 |
160 lbs:
|
Josh Veshia (Watervliet [NY]) > Joe Groat (Ichabod Crane [NY]),
DEC 1-0 |
170 lbs:
|
Matt Casullo (Berne-Knox-Westerlo [NY]) > Kyle Derepentigny (Cohoes [NY]),
DEC 5-0 |
182 lbs:
|
Derrick Knight (Cobleskill-Richmondville [NY]) > Tyler Gallagher (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]),
MD 15-4 |
195 lbs:
|
Jeremy Barss (Hoosick Falls [NY]) > Santino Sierra (Rensselaer [NY]),
FALL 2:40 |
220 lbs:
|
Nick Scott (Cohoes [NY]) > Jared Vibert (Tamarac [NY]),
DEC 3-1 |
285 lbs:
|
Joshua McKittrick (Granville [NY]) > John Farace (Catskill [NY]),
FALL 3:56 |
|
Consolation Final (5th) |
99 lbs:
|
Garon Leclair (Corinth [NY]) > Luke Fronhofer (Salem [NY]),
DEC 6-4 |
106 lbs:
|
Austin Luna (Schuylerville [NY]) > Nolan Foster (Hoosick Falls [NY]),
MD 13-2 |
113 lbs:
|
Diego Cruz (Maple Hill [NY]) > Win Myint (Rensselaer [NY]),
FFT |
120 lbs:
|
Daniel Vandyk (Salem [NY]) > Sean Ryan (Tamarac [NY]),
DEC 6-2 |
126 lbs:
|
Jason Hoffman (Hadley-Luzerne-Lake George [NY]) > Colby Davendonis (Hoosick Falls [NY]),
FALL 3:21 |
132 lbs:
|
Zack Winney (Hudson Falls [NY]) > Sam Delarge (Albany Academy [NY]),
TF 17-2/4:04 |
138 lbs:
|
Jay Oakes (Galway [NY]) > Bryon Sherman (Hoosick Falls [NY]),
FALL 2:53 |
145 lbs:
|
Nick Rehberg (Cobleskill-Richmondville [NY]) > Derek Struck (Berne-Knox-Westerlo [NY]),
FALL 4:15 |
152 lbs:
|
Mark Caulfield (Duanesburg [NY]) > Sheldon Allen (Green Tech [NY]),
DEC 3-2 |
160 lbs:
|
Josh Richards (Berne-Knox-Westerlo [NY]) > Matt Coreno (Mechanicville [NY]),
DEC 6-2 |
170 lbs:
|
Walt Capone (Watervliet [NY]) > Tyler Schemerhorn (Hudson Falls [NY]),
FALL 2:05 |
182 lbs:
|
DOUBLE FFT
|
195 lbs:
|
Zeby Romano (Watervliet [NY]) > Justin Brown (Ichabod Crane [NY]),
FALL 4:04 |
220 lbs:
|
Brad Pierson (Watervliet [NY]) > Zach Perras (Mechanicville [NY]),
FALL 2:52 |
285 lbs:
|
Jeremy Stevens (Cambridge [NY]) > Don Case (Voorheesville [NY]),
FFT |
|
Championship Quarterfinals |
|
Preliminaries |
|
Consolation Round 2 |
|
Consolation Round 3 |
|
Consolation Round 4 |
|
What's this?
|