matBURN » Events » Ripley Invitational Wrestling Tournament
27th Annual Ripley Invitational Wrestling Tournament

Wrestling Tournament
@ Ripley Central School (Ripley, New York)
Saturday, January 4, 2020


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Ashtabula Edgewood [OH], Brighton [NY], Canisius [NY], Chautauqua Lake [NY], Dunkirk [NY], Erie [PA], Frewsburg [NY], Lewiston-Porter [NY], Maple Grove [NY], North East [PA], Randolph [NY], Salamanca [NY], Springville-Griffith [NY], St. Joseph's [NY], Williamsville South [NY]
Team Final
1. Chautauqua Lake [NY]  188.5 points
2. Erie [PA]  164.5
3. St. Joseph's [NY]  161
4. Williamsville South [NY]  132.5
5. Maple Grove [NY]  108.5
6. Canisius [NY]  104.5
7. Brighton [NY]  92
8. Frewsburg [NY]  80
9. Randolph [NY]  79
10. Dunkirk [NY]  63
11. Salamanca [NY]  52
12. Springville-Griffith [NY]  37
13. North East [PA]  34
14. Ashtabula Edgewood [OH]  30
Lewiston-Porter [NY]  30
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Brendon Ramsey (Chautauqua Lake [NY], 138 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Caden Barrientos (Lewiston-Porter [NY]) > Martin Ohlsson (Chautauqua Lake [NY]), DEC 3-2
106 lbs: Jayden Malecki (Chautauqua Lake [NY]) > Austin Bourgeois (Chautauqua Lake [NY]), DEC 2-0
113 lbs: Trent Burchanowski (Chautauqua Lake [NY]) > Norman Green (Salamanca [NY]), FALL 0:57
120 lbs: Jaden Friel (Williamsville South [NY]) > Hunter Harris (Chautauqua Lake [NY]), DEC 6-2
126 lbs: Trevor Ellis (Salamanca [NY]) > Lucas Mark (Brighton [NY]), DEC 9-2
132 lbs: Luke Tomlinson (Maple Grove [NY]) > Luqman Ahmad (Williamsville South [NY]), FALL 3:24
138 lbs: Brendon Ramsey (Chautauqua Lake [NY]) > Jeremiah Russell (Erie [PA]), TF 15-0/time?
145 lbs: Barry Colby (Canisius [NY]) > Jaiden Slagle (Frewsburg [NY]), DEC 6-2
152 lbs: Ben Parish (St. Joseph's [NY]) > Nick Brown (Springville-Griffith [NY]), TF 15-0/time?
160 lbs: Zachary Wolcott (Chautauqua Lake [NY]) > Luke Landman (Frewsburg [NY]), FALL 0:42
170 lbs: Ronnie Jones (St. Joseph's [NY]) > Joseph Dixon (Canisius [NY]), DFLT time?
182 lbs: Kyle Trim (Maple Grove [NY]) > Ethan Tong (Williamsville South [NY]), TF 15-0/time?
195 lbs: Braydon Vandenberg (Canisius [NY]) > Jacob Tomlinson (Maple Grove [NY]), DEC 8-6
220 lbs: Zechariah Padd (Maple Grove [NY]) > Steven Herring (North East [PA]), DEC 3-1
285 lbs: Dominic Sigler (Erie [PA]) > Caleb Lesswing (St. Joseph's [NY]), DEC score?
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Jordan Joslyn (Chautauqua Lake [NY]) > Luke Ventresca (St. Joseph's [NY]), MD 14-2
106 lbs: Lukas Baer (Maple Grove [NY]) > Josiah Previte (Erie [PA]), DEC 8-2
113 lbs: Mharel Lyons (Erie [PA]) > Vince Migliore (Randolph [NY]), TF score?/3:18
120 lbs: Bradley Evelt (Williamsville South [NY]) > Damereon Nickson (Erie [PA]), FFT 
126 lbs: Stephen Knab (Williamsville South [NY]) > Pasya Kashindi (Erie [PA]), DEC 9-8
132 lbs: Ciaran Edwards (Lewiston-Porter [NY]) > Brendon Rowe (Chautauqua Lake [NY]), DEC 3-1
138 lbs: Adam Sanchez (Dunkirk [NY]) > Cody Franklin (Canisius [NY]), FFT 
145 lbs: Thomas Blum (St. Joseph's [NY]) > Thomas Rich (Brighton [NY]), FALL 0:46
152 lbs: Devin Muscarella (North East [PA]) > Luke Pagett (Randolph [NY]), DEC 8-2
160 lbs: Jon Alianell (Frewsburg [NY]) > David Romero (Erie [PA]), MD 13-2
170 lbs: Ryan Inkley (Randolph [NY]) > Elias Putney (Brighton [NY]), DEC 1-0
182 lbs: Nicholas Valentino (St. Joseph's [NY]) > Javon Evans (Erie [PA]), FALL 3:26
195 lbs: Aidan Wright (St. Joseph's [NY]) > Bradley Jones (Dunkirk [NY]), FALL 3:23
220 lbs: Jimmy Bautista (Dunkirk [NY]) > Oscar Vaughn (Erie [PA]), FALL 5:00
285 lbs: Sebastian Hariram (Brighton [NY]) > Connor Tack (Ashtabula Edgewood [OH]), DFLT time?

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?