matBURN » Events » David Stewart Memorial Wrestling Tournament
33rd Annual David Stewart Memorial State Farm Wrestling Classic

Wrestling Tournament
@ Hornell High School (Hornell, New York)
Saturday, January 4, 2020


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Addison [NY], Bath Haverling [NY], Bolivar-Richburg [NY], Brockport [NY], Canisteo-Greenwood [NY], Dansville/Keshequa [NY], Honeoye Falls-Lima [NY], Hornell [NY], Livonia/Wayland-Cohocton [NY], Marcus Whitman/Penn Yan [NY], Wayne [NY], Wellsville [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights): Dawsen Yates (Bolivar-Richburg [NY], 126 lbs)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights): Ryder Slayton (Canisteo-Greenwood [NY], 160 lbs)
Placewinners
99 lbs: 1. Gavin Bob (Canisteo-Greenwood [NY])
  2. Tavyn MacDonell (Bolivar-Richburg [NY])
  3. Jazz Spaulding (Honeoye Falls-Lima [NY])
  4. Waylan Winseman (Honeoye Falls-Lima [NY])
106 lbs: 1. Xavier deJesus-Remchuk (Canisteo-Greenwood [NY])
  2. Nolan McGregor (Hornell [NY])
  3. Dominic Stone (Bolivar-Richburg [NY])
  4. Dino Battisti (Brockport [NY])
113 lbs: 1. Braidon Woodward (Canisteo-Greenwood [NY])
  2. Colton Havens (Canisteo-Greenwood [NY])
  3. Jake Daly (Brockport [NY])
  4. Cael Lawson (Wayne [NY])
120 lbs: 1. Tyler Daly (Brockport [NY])
  2. Ayden Mowry (Marcus Whitman/Penn Yan [NY])
  3. Nick Gabriel (Wayne [NY])
  4. Beau Zeh (Canisteo-Greenwood [NY])
126 lbs: 1. Dawsen Yates (Bolivar-Richburg [NY])
  2. Ryan Daly (Brockport [NY])
  3. Trey Learn (Dansville/Keshequa [NY])
132 lbs: 1. William Tennity (Wayne [NY])
  2. David Howe (Addison [NY])
  3. David Brown (Livonia/Wayland-Cohocton [NY])
138 lbs: 1. Owen House (Hornell [NY])
  2. Kadin Tompkins (Bolivar-Richburg [NY])
  3. Joshua Jones (Wayne [NY])
  4. Gabriel Horton (Brockport [NY])
145 lbs: 1. Kade Slayton (Hornell [NY])
  2. Devin LaDue (Wayne [NY])
  3. Gavin Hart (Dansville/Keshequa [NY])
152 lbs: 1. Isaiah Rodriguez (Brockport [NY])
  2. Carmen Piccirilli (Wayne [NY])
  3. Brennan DeMersman (Hornell [NY])
  4. Sterling Strain (Dansville/Keshequa [NY])
160 lbs: 1. Ryder Slayton (Canisteo-Greenwood [NY])
  2. Justin Smith (Marcus Whitman/Penn Yan [NY])
  3. Joshua Armstrong (Wayne [NY])
  4. Austin Thorius (Bath Haverling [NY])
170 lbs: 1. Colby Jones (Addison [NY])
  2. Hunter Brandes (Wellsville [NY])
  3. Brennan Khork (Hornell [NY])
  4. Jared Davis (Canisteo-Greenwood [NY])
182 lbs: 1. Trent Sibble (Bolivar-Richburg [NY])
  2. Adam Pickering (Bath Haverling [NY])
  3. Tyler Davies (Brockport [NY])
  4. Andrew Deebs (Hornell [NY])
195 lbs: 1. Hudson Evingham (Bolivar-Richburg [NY])
  2. Sean Dowdell (Brockport [NY])
  3. Colton Yerkes (Marcus Whitman/Penn Yan [NY])
220 lbs: 1. Tyler Smith (Bolivar-Richburg [NY])
  2. Alexander Lockwood (Hornell [NY])
  3. Thomas Doty (Brockport [NY])
285 lbs: 1. Eagan Enke (Wellsville [NY])
  2. Josh Miles (Bath Haverling [NY])
  3. Daniel Chatman (Brockport [NY])

Attachments
Invitation (PDF)



What's this?