matBURN » Events » Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament
24th Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament

Wrestling Tournament
@ Byron-Bergen High School (Bergen, New York)
Saturday, December 7, 2019


Outstanding Wrestlers
Outstanding Wrestlers
Photo by Bob Blair.


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Albion [NY], Alexander [NY], Brighton [NY], Byron-Bergen [NY], Chautauqua Lake [NY], Dansville/Keshequa [NY], Fillmore [NY], Honeoye Falls-Lima [NY], Irondequoit [NY], Letchworth [NY], Lyndonville [NY], Medina [NY], Perry [NY], Pioneer [NY], Victor [NY], Wayne [NY]
Team Final
1. Wayne [NY]  154.5 points
2. Pioneer [NY]  140
3. Irondequoit [NY]  119.5
4. Chautauqua Lake [NY]  117
5. Letchworth [NY]  101.5
6. Perry [NY]  98
7. Victor [NY]  92.5
8. Alexander [NY]  79
9. Medina [NY]  69
10. Brighton [NY]  66
11. Honeoye Falls-Lima [NY]  63.5
12. Albion [NY]  55
13. Lyndonville [NY]  40
14. Dansville/Keshequa [NY]  33
15. Byron-Bergen [NY]  32
16. Fillmore [NY]  2
Award Winners
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights): Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima [NY], 126 lbs)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights): Kaul Runfola (Letchworth [NY], 170 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Jordan Joslyn (Chautauqua Lake [NY]) > Jazz Spaulding (Honeoye Falls-Lima [NY]), FALL 2:11
106 lbs: Benjamin Merrill (Alexander [NY]) > Rashawn Bloom (Medina [NY]), DEC 9-4
113 lbs: Adam Barbato (Victor [NY]) > Yeshua Robles-Nunez (Albion [NY]), MD 15-3
120 lbs: Daniel Kirsch (Pioneer [NY]) > Trent Burchanowski (Chautauqua Lake [NY]), FALL 4:40
126 lbs: Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima [NY]) > Hunter Harris (Chautauqua Lake [NY]), FALL 2:41
132 lbs: Tyler Uveino (Perry [NY]) > William Tennity (Wayne [NY]), FALL 3:54
138 lbs: Mitchell Gaiser (Alexander [NY]) > Brendon Ramsey (Chautauqua Lake [NY]), DEC 3-1
145 lbs: Devin LaDue (Wayne [NY]) > Cole Leitten (Perry [NY]), DFLT 3:00
152 lbs: Kameron Riordan (Pioneer [NY]) > Carmen Piccirilli (Wayne [NY]), DEC 4-2
160 lbs: Derek Woodall (Irondequoit [NY]) > Joshua Armstrong (Wayne [NY]), DEC 9-5
170 lbs: Kaul Runfola (Letchworth [NY]) > Dayne Aina (Albion [NY]), TF 17-2/3:22
182 lbs: Brock Conaway (Perry [NY]) > Ethan Heineman (Alexander [NY]), FALL 0:59
195 lbs: Dominic Distasio (Irondequoit [NY]) > Antonio Valdez (Irondequoit [NY]), DEC 9-2
220 lbs: Mario Fidanza (Lyndonville [NY]) > Davon Shine (Medina [NY]), FALL 3:51
285 lbs: Sebastian Hariram (Brighton [NY]) > Aiden Harris (Wayne [NY]), DEC 3-1
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Xander Kirsch (Pioneer [NY]) > Dom Attardi (Victor [NY]), FALL 3:43
106 lbs: Martin Ohlsson (Chautauqua Lake [NY]) > Owen Denunzio (Irondequoit [NY]), FALL 2:33
113 lbs: Jack Bourgeois (Chautauqua Lake [NY]) > Matthew Bush (Perry [NY]), DEC 3-2
120 lbs: Brian Baker-Herter (Letchworth [NY]) > Nick Gabriel (Wayne [NY]), RULE 
126 lbs: Lucas Mark (Brighton [NY]) > Quinn Bannister (Letchworth [NY]), RULE 
132 lbs: Daniel Barraclough-Tan (Brighton [NY]) > Brady Heckathorn (Pioneer [NY]), RULE 
138 lbs: Joshua Jones (Wayne [NY]) > Ryleigh Duryee (Letchworth [NY]), DEC 4-0
145 lbs: Gavin Hart (Dansville/Keshequa [NY]) > Alex Miley (Pioneer [NY]), RULE 
152 lbs: Elijah Acosta (Irondequoit [NY]) > Miles Hartway (Medina [NY]), RULE 
160 lbs: Lukas Holbrook (Victor [NY]) > Devon Heick (Byron-Bergen [NY]), MD 18-4
170 lbs: Alex Dean (Byron-Bergen [NY]) > Dakota Tigue (Wayne [NY]), DEC 6-3
182 lbs: Evan Reding (Letchworth [NY]) > Alex Schenk (Pioneer [NY]), DEC 5-0
195 lbs: Dylan Wylie (Pioneer [NY]) > Regan Endres (Victor [NY]), FALL 4:57
220 lbs: Riley Black (Medina [NY]) > Will Kurz (Victor [NY]), FALL 2:07
285 lbs: Austin Noel (Pioneer [NY]) > Connor Thompson (Alexander [NY]), FALL 0:31

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?