matBURN » Events » Falconer Invitational Tournament
20th Annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament

Wrestling Tournament
@ Falconer High School (Falconer, New York)
Friday-Saturday, January 10-11, 2020


Champions
Champions
Individual champions of the 20th Annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament. Shared by Falconer Wrestling.

Album: General

Champions

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Chautauqua Lake [NY], Cheektowaga [NY], Clarion [PA], Corry [PA], Coventry [OH], Dunkirk [NY], Eden [NY], Eisenhower [PA], Erie [PA], Falconer [NY], Frewsburg [NY], Jamestown [NY], Kane [PA], Lackawanna [NY], Lake Shore [NY], Maple Grove [NY], Randolph [NY], Southwestern [NY], Starpoint [NY], Sweet Home [NY], Tonawanda [NY]
Team Final
1. Corry [PA]  258.5 points
2. Falconer [NY]  239
3. Kane [PA]  207
4. Eisenhower [PA]  189.5
5. Southwestern [NY]  169
6. Chautauqua Lake [NY]  166.5
7. Maple Grove [NY]  102
8. Eden [NY]  95
9. Starpoint [NY]  85
10. Lake Shore [NY]  81
11. Erie [PA]  70
12. Clarion [PA]  68
13. Jamestown [NY]  63
14. Coventry [OH]  62
15. Lackawanna [NY]  61
16. Sweet Home [NY]  57.5
17. Tonawanda [NY]  55.5
18. Randolph [NY]  49
19. Frewsburg [NY]  29
20. Cheektowaga [NY]  22
21. Dunkirk [NY]  14
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Joey Pillittieri (Falconer [NY], 126 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Gage LaPlante (Starpoint [NY]) > Martin Ohlsson (Chautauqua Lake [NY]), MD 9-1
106 lbs: Brayden Newman (Falconer [NY]) > Lucas Munsee (Corry [PA]), FALL 3:42
113 lbs: Trent Burchanowski (Chautauqua Lake [NY]) > Nagi Fadel (Lackawanna [NY]), DEC 8-4
120 lbs: Logan Jaquay (Eisenhower [PA]) > Michael Carnes (Southwestern [NY]), FFT 
126 lbs: Joey Pillittieri (Falconer [NY]) > Harley Morris (Kane [PA]), DEC 7-1
132 lbs: Luke Tomlinson (Maple Grove [NY]) > Julian Martin (Lake Shore [NY]), FALL 2:24
138 lbs: Gannon Jaquay (Eisenhower [PA]) > Colby Simon (Coventry [OH]), DEC 6-2
145 lbs: Josh Bortz (Eisenhower [PA]) > Lane Hillard (Kane [PA]), DEC 5-3
152 lbs: Bryce Baglia (Falconer [NY]) > Devin Jeffery (Lake Shore [NY]), FALL 3:44
160 lbs: Giovanni Schifano (Eden [NY]) > Dylan Gourley (Corry [PA]), DEC 8-3
170 lbs: Cameron Whisner (Kane [PA]) > Jason Frazer (Tonawanda [NY]), DEC 7-4
182 lbs: Teddy Race (Kane [PA]) > Matt Petrilla (Corry [PA]), DEC 6-5
195 lbs: Hayden Linkerhof (Corry [PA]) > Dontae Hoose (Southwestern [NY]), DEC 8-2
220 lbs: Cael Black (Eisenhower [PA]) > Shawn Proctor (Corry [PA]), DEC 7-3
285 lbs: Dominic Sigler (Erie [PA]) > Benton Smith (Clarion [PA]), DEC 6-1
Consolation Final (3rd)
99 lbs: John Vicario (Eden [NY]) > Jordan Joslyn (Chautauqua Lake [NY]), DEC 4-2
106 lbs: Alex Bechakas (Kane [PA]) > Jayden Malecki (Chautauqua Lake [NY]), FALL 0:56
113 lbs: Austin Chase (Falconer [NY]) > Dylan Lyness (Starpoint [NY]), DEC 3-1
120 lbs: Hunter Harris (Chautauqua Lake [NY]) > Damion Kinney (Corry [PA]), DEC 5-0
126 lbs: Sammy Esaleh (Sweet Home [NY]) > Garrett Swan (Southwestern [NY]), MD 14-4
132 lbs: Easton Headman (Eisenhower [PA]) > Shane Walczyk (Eden [NY]), FALL 0:28
138 lbs: Brendon Ramsey (Chautauqua Lake [NY]) > Trey Proper (Corry [PA]), MD 11-0
145 lbs: Nick Lapinski (Corry [PA]) > Dagon Bryant (Southwestern [NY]), FALL 2:59
152 lbs: Gaven Dewey (Southwestern [NY]) > Addison Plants (Kane [PA]), FALL 0:19
160 lbs: Nate Asp (Kane [PA]) > Donanvan Edmonds (Clarion [PA]), DEC 5-0
170 lbs: Tatyn Bryant (Southwestern [NY]) > John Kozlowski (Falconer [NY]), DEC 4-3
182 lbs: Hudson Johnson (Falconer [NY]) > Kyle Trim (Maple Grove [NY]), DEC 1-0
195 lbs: Jacob Tomlinson (Maple Grove [NY]) > Brock Johnson (Falconer [NY]), DEC 8-6
220 lbs: Collin Beichner (Falconer [NY]) > Christian Miller (Lackawanna [NY]), DEC 2-0
285 lbs: Cooper Nystrom (Kane [PA]) > Kyler Barnett (Coventry [OH]), DEC 1-0
Consolation Final (5th)
99 lbs: Cole Bloomquist (Jamestown [NY]) > Aaron Raczka (Cheektowaga [NY]), FALL 2:18
106 lbs: Josiah Previte (Erie [PA]) > Neves Hoose (Southwestern [NY]), DEC 7-5
113 lbs: Kayden Reyda (Corry [PA]) > Taylor Crofoot (Jamestown [NY]), FALL 0:56
120 lbs: Karsen DePasquale (Falconer [NY]) > Damereon Nickson (Erie [PA]), DEC 7-5
126 lbs: Mohamed Alshawi (Lackawanna [NY]) > Jacob Eckler (Starpoint [NY]), DEC 7-2
132 lbs: Xander Hind (Randolph [NY]) > Lucas Peterson (Corry [PA]), DEC 5-3
138 lbs: Hunter Savitz (Corry [PA]) > Ben Westerberg (Kane [PA]), DQ time?
145 lbs: Luke Ely (Kane [PA]) > Kody Arntz (Coventry [OH]), FALL 0:56
152 lbs: Axel Andrews (Sweet Home [NY]) > Luke Pagett (Randolph [NY]), FALL 1:51
160 lbs: Mack Mikula (Falconer [NY]) > Zachary Wolcott (Chautauqua Lake [NY]), DEC 6-3
170 lbs: Austin Sacchetti (Corry [PA]) > Ryan Inkley (Randolph [NY]), DEC 2-0
182 lbs: Tyler Williams (Southwestern [NY]) > Jeremyah Aiken (Eisenhower [PA]), FFT 
195 lbs: David Stein (Falconer [NY]) > Josh Parker (Eisenhower [PA]), FALL 0:45
220 lbs: Beckham Peehler (Starpoint [NY]) > Zechariah Padd (Maple Grove [NY]), MD 13-5
285 lbs: Xavier Reyda (Corry [PA]) > Collin Mower (Falconer [NY]), DEC 2-0

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?