matBURN » Events » NYSPHSAA Section V Wrestling Championships
NYSPHSAA Section V 62nd Annual Wrestling Championships and 41st Annual State Qualifier

Wrestling Tournament
@ Gordon Field House, RIT (Rochester, New York)
Friday-Saturday, February 22-23, 2008


Varsity Boys - Division I (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Batavia [NY], Brighton [NY], Brockport [NY], Canandaigua [NY], Churchville-Chili [NY], East Irondequoit Eastridge [NY], Fairport [NY], Gates Chili [NY], Greece Arcadia [NY], Greece Athena [NY], Greece Olympia [NY], Hilton [NY], Honeoye Falls-Lima [NY], Irondequoit [NY], Marshall (Rochester) [NY], McQuaid Jesuit [NY], Newark [NY], Penfield [NY], Pittsford [NY], Rush-Henrietta [NY], Spencerport [NY], Victor [NY], Wayne [NY], Webster Thomas [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Bryan Bourne (Spencerport [NY], 160 lbs)
Championship Final (1st)
96 lbs: Bob Dierna (Wayne [NY]) > Rocco Rosso (Greece Olympia [NY]), DEC 7-2
103 lbs: C.J. Howard (Pittsford [NY]) > Mike Gentilcore (Greece Olympia [NY]), DEC 10-6
112 lbs: Justin Melia (Spencerport [NY]) > Chester Demanchick (Gates Chili [NY]), DEC 3-2
119 lbs: Zack Ellis (Brighton [NY]) > Alex Marianetti (Greece Athena [NY]), DEC 4-3
125 lbs: Corey Borshoff (Pittsford [NY]) > Joe Bonaldi (Greece Olympia [NY]), DEC 4-3
130 lbs: Vinny Digravio (Wayne [NY]) > Nick Terenzi (Spencerport [NY]), DEC 3-1
135 lbs: Matt McGuckin (Greece Athena [NY]) > Josh Veltre (Greece Olympia [NY]), DEC 5-2
140 lbs: Chris Collura (Spencerport [NY]) > Kevin Steinruck (Wayne [NY]), TF 20-3/time?
145 lbs: Jeff Goff (Penfield [NY]) > Seth Elvin (Fairport [NY]), OTD 6-5 (2OT)
152 lbs: John-Martin Cannon (Brockport [NY]) > Ryan Darch (Batavia [NY]), FALL 2:25
160 lbs: Bryan Bourne (Spencerport [NY]) > Chris Marvin (Wayne [NY]), FALL 5:13
171 lbs: Brendan Dwyer (Pittsford [NY]) > John Velieri (Hilton [NY]), DEC 1-0
189 lbs: Christian Boley (Brockport [NY]) > Pat Maloney (Webster Thomas [NY]), MD 14-4
215 lbs: Robert Eskander (Webster Thomas [NY]) > Paul Glover (Spencerport [NY]), OTD 3-2 (3OT)
285 lbs: Matt Mahon (Brighton [NY]) > Enzo Zagari (Spencerport [NY]), FALL 2:50
Consolation Final (3rd)
96 lbs: James Montante (Penfield [NY]) > Josh Mase (Batavia [NY]), FALL 2:05
103 lbs: Brandon Ling (Penfield [NY]) > Thomas Davis (Fairport [NY]), DEC 5-1
112 lbs: Nick Lazarony (Batavia [NY]) > Dan Schickler (Brockport [NY]), DEC score?
119 lbs: Dave Leberth (Wayne [NY]) > Matt Piedimonte (Spencerport [NY]), DEC 2-0
125 lbs: Jake Husted (Fairport [NY]) > Phil Moore (Rush-Henrietta [NY]), DEC 3-2
130 lbs: Nick Argento (Greece Olympia [NY]) > Lewis Cucchiara (Gates Chili [NY]), DEC 8-4
135 lbs: Paul Morabito (Spencerport [NY]) > Jeff Marianetti (Wayne [NY]), DEC 3-0
140 lbs: Gage Banker (Fairport [NY]) > Troy Ireland (Batavia [NY]), DEC 10-9
145 lbs: Tom Parcero (Newark [NY]) > Ian Shoenberger (Rush-Henrietta [NY]), DEC 5-4
152 lbs: Dan Maier (Spencerport [NY]) > Ben Johnstone (Rush-Henrietta [NY]), DEC 3-1
160 lbs: Dave Foley (Fairport [NY]) > Skyler Miller (Canandaigua [NY]), FALL 3:32
171 lbs: Justin Putt (Spencerport [NY]) > Erik Kramer (Brockport [NY]), DEC 7-1
189 lbs: Jeff Cowden (Fairport [NY]) > Kyle Smith (Brighton [NY]), OTD 6-4 (1OT)
215 lbs: Ben Onderdonk (Fairport [NY]) > Richard Bradshaw (Brighton [NY]), DEC 4-3
285 lbs: Chris Gonzalez (Newark [NY]) > Tim Demersman (Rush-Henrietta [NY]), FALL 3:33

Varsity Boys - Division II (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Addison [NY], Alexander [NY], Alfred-Almond [NY], Arkport [NY], Attica [NY], Avon [NY], Bath Haverling [NY], Bishop Kearney [NY], Bolivar-Richburg [NY], Byron-Bergen [NY], Caledonia-Mumford [NY], Canisteo-Greenwood [NY], Dansville [NY], Dundee [NY], East Rochester [NY], Fillmore [NY], Geneseo [NY], Geneva [NY], Holley [NY], Hornell [NY], Jasper-Troupsburg [NY], Kendall [NY], Keshequa [NY], Le Roy [NY], Letchworth [NY], Livonia [NY], Lyndonville [NY], Lyons [NY], Marcus Whitman [NY], Marion [NY], Midlakes [NY], Mynderse [NY], North Rose-Wolcott [NY], Palmyra-Macedon [NY], Pavilion [NY], Pembroke [NY], Penn Yan [NY], Perry [NY], Red Creek [NY], Red Jacket [NY], Sodus [NY], South Seneca [NY], Warsaw [NY], Waterloo [NY], Wayland-Cohocton [NY], Wellsville [NY], Williamson [NY], York [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Alex Ekstrom (Palmyra-Macedon [NY], 135 lbs)
Championship Final (1st)
96 lbs: Colton Dalberth (Marion [NY]) > Austin Keough (Warsaw [NY]), DEC 7-3
103 lbs: Quinton Murphy (Holley [NY]) > Miles Nelson (Geneva [NY]), MD 8-0
112 lbs: Joe Smaldone (Geneva [NY]) > Tyler Marlow (Palmyra-Macedon [NY]), DEC 4-3
119 lbs: Sean Walton (Palmyra-Macedon [NY]) > Tim Banks (Holley [NY]), DEC 5-0
125 lbs: Matt Hasbrouck (Palmyra-Macedon [NY]) > Bucky Hendrickson (Letchworth [NY]), DEC 7-6
130 lbs: Ian Paddock (Warsaw [NY]) > Nicholas Napierski (Attica [NY]), MD 10-0
135 lbs: Alex Ekstrom (Palmyra-Macedon [NY]) > Craig Scott (Lyons [NY]), FALL 5:14
140 lbs: Mike Nevinger (Letchworth [NY]) > Austin Dwyer (Hornell [NY]), FALL 1:38
145 lbs: Josh Mayville (Marion [NY]) > Cody Williams (Palmyra-Macedon [NY]), DEC 5-0
152 lbs: Nick Czapla (Warsaw [NY]) > Brandon Mills (Canisteo-Greenwood [NY]), DEC 8-2
160 lbs: Pat Carter (Attica [NY]) > Eddie Koziel (Perry [NY]), DEC 6-0
171 lbs: Cody Hutcheson (Bath Haverling [NY]) > Zak Griffith (Warsaw [NY]), FALL 1:49
189 lbs: Nate Schiedel (Caledonia-Mumford [NY]) > Luke Pariso (Attica [NY]), FALL 5:11
215 lbs: Jake Dale (Keshequa [NY]) > Craig Amidon (Canisteo-Greenwood [NY]), DEC 12-6
285 lbs: Mike Raplee (Geneva [NY]) > R.J. Sharp (Red Creek [NY]), DEC 9-2
Consolation Final (3rd)
96 lbs: Brad Mayville (Marion [NY]) > Sam Recco (Lyndonville [NY]), DEC 3-0
103 lbs: Kyle Conrad (Bath Haverling [NY]) > Adam Hill (Pembroke [NY]), MD 11-3
112 lbs: Vinnie Napierski (Attica [NY]) > Lance Zerniak (Sodus [NY]), DEC 2-1
119 lbs: Bobby Surman (Attica [NY]) > Lance Compton (Attica [NY]), DEC 4-2
125 lbs: Greg Shove (North Rose-Wolcott [NY]) > Neal Vecellio (Wayland-Cohocton [NY]), DEC 5-3
130 lbs: Billy Crowe (Bath Haverling [NY]) > Curtis Brosius (Waterloo [NY]), DEC 7-2
135 lbs: Ken Ryan (Holley [NY]) > Josh Bielemeier (North Rose-Wolcott [NY]), DEC 4-2
140 lbs: Owen Scott (Lyons [NY]) > Kevin Green (Pavilion [NY]), DEC 7-3
145 lbs: Matt Appleby (Bolivar-Richburg [NY]) > Tim Sullivan (Caledonia-Mumford [NY]), DEC 2-1
152 lbs: Michael Heiss (Dansville [NY]) > Cody Lansberry (Kendall [NY]), DEC 8-1
160 lbs: Pat Pankow (Letchworth [NY]) > E.P. Phillips (Sodus [NY]), DEC 9-2
171 lbs: Michael McKenrick (Pembroke [NY]) > Chris Snow (Addison [NY]), DEC 1-0
189 lbs: Graham Jensen (Pembroke [NY]) > Bryan Parslow (Caledonia-Mumford [NY]), FALL 1:37
215 lbs: Dave Jennings (Attica [NY]) > Pat Krenz (Palmyra-Macedon [NY]), DEC 3-1
285 lbs: Vinnie Lukaszonas (Geneseo [NY]) > Doug Beitz (Attica [NY]), FALL 4:04
Championship Semifinals
103 lbs: Miles Nelson (Geneva [NY]) > Kyle Conrad (Bath Haverling [NY]), DEC 15-9
103 lbs: Quinton Murphy (Holley [NY]) > Adam Hill (Pembroke [NY]), TF 15-0/2:56
Championship Quarterfinals
103 lbs: Quinton Murphy (Holley [NY]) > Josh Brabon (Lyndonville [NY]), TF 19-3/5:59
103 lbs: Kyle Conrad (Bath Haverling [NY]) > Troy Colton (Attica [NY]), DEC 7-0
103 lbs: Miles Nelson (Geneva [NY]) > Jimmy Wiler (Kendall [NY]), FALL 1:15
103 lbs: Adam Hill (Pembroke [NY]) > Kyle Gravino (Lyons [NY]), MD 10-0
Preliminaries
103 lbs: Kyle Conrad (Bath Haverling [NY]) > Jeffery Royce (Warsaw [NY]), FALL 2:36
103 lbs: Jimmy Wiler (Kendall [NY]) > Alex Rodriguez (Lyndonville [NY]), DEC 5-0
103 lbs: Kyle Gravino (Lyons [NY]) > Richie Harkenrider (Hornell [NY]), FALL 1:39
103 lbs: Troy Colton (Attica [NY]) > James Lanze (Arkport [NY]), DEC 8-3
103 lbs: Quinton Murphy (Holley [NY]) > Jesse Brennan (Le Roy [NY]), FALL 0:49
103 lbs: Miles Nelson (Geneva [NY]) > Austin Baker (Canisteo-Greenwood [NY]), FALL 1:04
103 lbs: Josh Brabon (Lyndonville [NY]) > Fred Ingalls (Geneseo [NY]), TF 16-0/time?
103 lbs: Adam Hill (Pembroke [NY]) > Jerry Soule (Le Roy [NY]), FALL 1:07



What's this?