matBURN » Events » NYSPHSAA Section V Wrestling Championships
NYSPHSAA Section V 72nd Annual Wrestling Championships and 51st Annual State Qualifier

Wrestling Tournament
@ Special Events Recreation Center, SUNY Brockport (Brockport, New York)
Friday-Saturday, February 9-10, 2018


Division I Champs
Division I Champs
The 2018 NYSPHSAA Section V Division I wrestling champions. Photo by Cindy Cassada.


Varsity - Division I (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Brighton [NY], Brockport [NY], Canandaigua [NY], Churchville-Chili [NY], East High (Rochester) [NY], East Irondequoit Eastridge [NY], Fairport [NY], Gates Chili [NY], Greece [NY], Hilton [NY], Irondequoit [NY], McQuaid Jesuit [NY], Penfield [NY], Pittsford [NY], Rush-Henrietta [NY], Spencerport [NY], Victor [NY], Webster Schroeder [NY], Webster Thomas [NY], Wilson Magnet (Rochester) [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Frankie Gissendanner (Penfield [NY], 145 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Rocco Camillaci (Hilton [NY]) > Joe Berenson (Webster Schroeder [NY]), MD 14-4
106 lbs: Jayden Scott (Rush-Henrietta [NY]) > Anthony Surace (Webster Schroeder [NY]), MD 11-2
113 lbs: Greg Diakomihalis (Hilton [NY]) > R.J. Beh (Irondequoit [NY]), FALL 1:21
120 lbs: Ryan Burgos (Hilton [NY]) > Austin Sergeant (Fairport [NY]), DEC 6-3
126 lbs: Eli Sims (Rush-Henrietta [NY]) > Nick Sanko (Pittsford [NY]), DEC 8-2
132 lbs: Alex Samson (Victor [NY]) > Tyler Mitchell (Spencerport [NY]), DEC 5-3
138 lbs: Mason Wersinger (Spencerport [NY]) > Ty Raines (Churchville-Chili [NY]), DEC 5-1
145 lbs: Frankie Gissendanner (Penfield [NY]) > Troy Ferris (Brockport [NY]), FALL 1:28
152 lbs: Cooper Kropman (Penfield [NY]) > Aziz Lomidze (Greece [NY]), FALL 3:52
160 lbs: Christopher Barker (Fairport [NY]) > John Colombo (Webster Thomas [NY]), TF 22-7/time?
170 lbs: Jack Kumpf (Victor [NY]) > Joe Cocozza (Penfield [NY]), DEC 3-1
182 lbs: Sam DePrez (Hilton [NY]) > Aric Lyon (Canandaigua [NY]), FALL 1:09
195 lbs: Zachary Condello (Fairport [NY]) > Joey Pollack (Canandaigua [NY]), FALL 2:23
220 lbs: Nick Serce (Irondequoit [NY]) > Kyle Tillich (Rush-Henrietta [NY]), FALL 5:59
285 lbs: Ryan Cottom (Spencerport [NY]) > Colton Crane (Gates Chili [NY]), DEC 1-0
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Dominic Vinci (Spencerport [NY]) > Nicholas Williams (Churchville-Chili [NY]), DEC 6-4
106 lbs: Brian Hedding (Rush-Henrietta [NY]) > Seth Russo (Spencerport [NY]), DEC 1-0
113 lbs: C.J. Lee (Webster Thomas [NY]) > Tyler Daly (Brockport [NY]), FALL 0:35
120 lbs: Cody Anders (Brockport [NY]) > Michael LoPresti (Spencerport [NY]), DEC 5-3
126 lbs: Luke Lupisella (Webster Schroeder [NY]) > Jacob Davies (Brockport [NY]), DEC 6-2
132 lbs: Cliff Smith (Rush-Henrietta [NY]) > Max Allen (Webster Thomas [NY]), DEC 3-2
138 lbs: Karamvir Hothi (Rush-Henrietta [NY]) > Nathan Sanborn (Churchville-Chili [NY]), DEC 3-1
145 lbs: Michael Vinci (Spencerport [NY]), DQ time?
152 lbs: Domenic Ferranti (Spencerport [NY]) > Dexter Craig (Spencerport [NY]), DEC 7-2
160 lbs: Jonathan Rogers (Wilson Magnet (Rochester) [NY]) > Alex Sidare (Victor [NY]), DEC 10-4
170 lbs: Ryan Inguaggiato (Webster Thomas [NY]) > Spencer Johnson (Greece [NY]), FALL 4:01
182 lbs: Miguel Valdez (Irondequoit [NY]) > Nettie Sieh (East High (Rochester) [NY]), DEC 9-5
195 lbs: Thomas Foos (Hilton [NY]) > Mason Everhart (Victor [NY]), DEC 5-2
220 lbs: Ryan Long (Penfield [NY]) > Austin Deignan (Fairport [NY]), FALL 2:33
285 lbs: Collin Burns (Hilton [NY]) > Anthony Oca (Webster Thomas [NY]), TB 4-1 (1OT)
Consolation Final (5th)
99 lbs: Cole Nadritch (Webster Thomas [NY]) > Elijah Flores (Rush-Henrietta [NY]), FALL 2:01
106 lbs: Jared Fayad (East Irondequoit Eastridge [NY]) > Lucas Mark (Brighton [NY]), SV 10-8 (1OT)
113 lbs: Brandon Callaghan (Greece [NY]) > Avren Cullen (Rush-Henrietta [NY]), FALL 1:47
120 lbs: Lennon Black (Penfield [NY]) > Paul Manning (Greece [NY]), DEC 7-1
126 lbs: Kyle Spaulding (Penfield [NY]) > Gabriel Horton (Brockport [NY]), TB 3-1 (1OT)
132 lbs: Tucker Hill (Victor [NY]) > Geno Johnson (Penfield [NY]), DFLT time?
138 lbs: Spencer Chaput (Webster Thomas [NY]) > Bryce Mack (Fairport [NY]), FALL 2:24
145 lbs: Brant McElveney (Fairport [NY]) > Derek Woodall (Irondequoit [NY]), MD 12-4
152 lbs: Roy John Follman (McQuaid Jesuit [NY]) > Mike Deahn Beauregard (Greece [NY]), FALL 4:19
160 lbs: Tyler Langley (Webster Thomas [NY]) > Alex Marciniak (Pittsford [NY]), DEC 6-3
170 lbs: Carson Daly (Brockport [NY]) > Peter Fogle (Webster Thomas [NY]), DEC 7-1
182 lbs: Sean Dowdell (Brockport [NY]) > Regan Endres (Victor [NY]), TB 6-4 (1OT)
195 lbs: Zachary Devries (Webster Schroeder [NY]) > Wilson Eckert (East Irondequoit Eastridge [NY]), DEC 9-5
220 lbs: Aaron Reeve (Fairport [NY]) > Nate Whybra (Hilton [NY]), FFT 
285 lbs: Mikquon Williams (Wilson Magnet (Rochester) [NY]) > John Howard (Penfield [NY]), FALL 0:19

Varsity - Division II (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Addison [NY], Alexander [NY], Alfred-Almond [NY], Arkport (+Canaseraga) [NY], Attica/Batavia [NY], Avoca (+Hammondsport) [NY], Avon-Geneseo [NY], Bath Haverling [NY], Bolivar-Richburg [NY], Byron-Bergen [NY], Caledonia-Mumford [NY], Campbell-Savona/Bradford [NY], Canisteo-Greenwood [NY], Dansville [NY], Dundee [NY], East Rochester [NY], Fillmore [NY], Geneva [NY], Gilead [NY], Holley-Kendall [NY], Honeoye Falls-Lima [NY], Hornell [NY], Jasper-Troupsburg [NY], Keshequa [NY], Le Roy [NY], Letchworth [NY], Livonia/Wayland-Cohocton [NY], Lyndonville [NY], Lyons (+Clyde-Savannah) [NY], Marcus Whitman [NY], Midlakes [NY], Mynderse [NY], Newark [NY], North Rose-Wolcott [NY], Palmyra-Macedon [NY], Pavilion/York [NY], Penn Yan [NY], Perry [NY], Red Creek [NY], Red Jacket [NY], South Seneca [NY], Warsaw [NY], Waterloo [NY], Wayne [NY], Wellsville [NY], Williamson [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Nicholas Young (Alexander [NY], 132 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Jace Schafer (Palmyra-Macedon [NY]) > Carter Schubert (Williamson [NY]), UTB 4-3
106 lbs: Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima [NY]) > Isaac Crane (Caledonia-Mumford [NY]), FALL 1:40
113 lbs: Drew Schafer (Wayne [NY]) > Christopher Graham (Canisteo-Greenwood [NY]), MD 11-2
120 lbs: Bradley Cheek (Canisteo-Greenwood [NY]) > Kaleb Burgess (Palmyra-Macedon [NY]), TB 8-7 (1OT)
126 lbs: Masin Schuster (Dansville [NY]) > Ethan Ferro (Palmyra-Macedon [NY]), UTB 3-1
132 lbs: Nicholas Young (Alexander [NY]) > Andrew Englerth (Le Roy [NY]), DEC 7-2
138 lbs: Chase Runfola (Letchworth [NY]) > Mason Gray (Warsaw [NY]), DEC 4-3
145 lbs: Evan Wood (Alfred-Almond [NY]) > Malachy Farrell (Avon-Geneseo [NY]), SV 3-1 (1OT)
152 lbs: Zander Sharp (Canisteo-Greenwood [NY]) > Mason Compton (Attica/Batavia [NY]), DEC 2-1
160 lbs: Sam Wolf (Warsaw [NY]) > Brock Conaway (Perry [NY]), TF 21-5/time?
170 lbs: Blake Wolfanger (Perry [NY]) > Matthew Martusciello (Livonia/Wayland-Cohocton [NY]), DEC 3-1
182 lbs: Ryan Damboise (Livonia/Wayland-Cohocton [NY]) > Kaiden Davis (Letchworth [NY]), DEC 7-1
195 lbs: Wyatt Holley (Keshequa [NY]) > Nate Degroff (Warsaw [NY]), DEC 8-2
220 lbs: Tylor Barnhart (Livonia/Wayland-Cohocton [NY]) > Keagan Carmenatty (South Seneca [NY]), UTB 4-2
285 lbs: Josh Barber (Attica/Batavia [NY]) > Isaiah Chisom (Avon-Geneseo [NY]), FALL 4:11
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Hunter Kurtz (Canisteo-Greenwood [NY]) > Travis Kauffman (Attica/Batavia [NY]), DEC 6-0
106 lbs: Muskan Monger (Warsaw [NY]) > Bryson Terwilliger (Canisteo-Greenwood [NY]), FALL 2:39
113 lbs: Cole Leitten (Perry [NY]) > Mitchell Gaiser (Alexander [NY]), DEC 4-1
120 lbs: Justin Smith (Marcus Whitman [NY]) > Brandon MacDonell (Midlakes [NY]), DEC 4-2
126 lbs: Josh Englerth (Le Roy [NY]) > Jesse DeanPrince (Arkport (+Canaseraga) [NY]), FALL 2:01
132 lbs: Zach Flaitz (Canisteo-Greenwood [NY]) > Logan Windnagle (Addison [NY]), MD 10-1
138 lbs: Anthony Stewart (Addison [NY]) > Daniel Burns (Alexander [NY]), DEC 4-0
145 lbs: John Davis (Canisteo-Greenwood [NY]) > Chad Toal (Byron-Bergen [NY]), DEC 3-2
152 lbs: Trent Youngs (Mynderse [NY]) > Cameron Brumsted (Byron-Bergen [NY]), DEC 14-8
160 lbs: Blake Pariso (Attica/Batavia [NY]) > Nick Piazza (Williamson [NY]), DEC 3-2
170 lbs: Dakota Thomas (Campbell-Savona/Bradford [NY]) > Jaden Presher (Midlakes [NY]), FALL 3:37
182 lbs: Zachary Thurston (Hornell [NY]) > Preston Smith (Marcus Whitman [NY]), FALL 2:07
195 lbs: Alex Eich (Red Creek [NY]) > Cole Marr (Waterloo [NY]), DFLT time?
220 lbs: Robert Williams (Waterloo [NY]) > Connor Sykora (Jasper-Troupsburg [NY]), DEC 6-2
285 lbs: Jake Dewall (Waterloo [NY]) > Mike Khomitch (Byron-Bergen [NY]), FALL 3:50
Consolation Final (5th)
99 lbs: Nicholas Noto (Honeoye Falls-Lima [NY]) > Chase Peacock (Midlakes [NY]), DEC 6-0
106 lbs: Ryan Caudill (Gilead [NY]) > Mason Drew (Hornell [NY]), DEC 6-4
113 lbs: Kade Slayton (Avoca (+Hammondsport) [NY]) > Tristyn Moyer (Holley-Kendall [NY]), DEC 2-1
120 lbs: Chase Stinson (Lyndonville [NY]) > Tyler Uveino (Perry [NY]), DEC 7-3
126 lbs: Bradley Finn (East Rochester [NY]) > Noah Royce (Warsaw [NY]), DEC 10-5
132 lbs: Sheldon Gardner (Bolivar-Richburg [NY]) > Jaycob Parulski (Campbell-Savona/Bradford [NY]), FALL 0:49
138 lbs: Colton Wood (Livonia/Wayland-Cohocton [NY]) > Cale Bartosch (Palmyra-Macedon [NY]), DEC 6-2
145 lbs: Wyatt Smith (Midlakes [NY]) > Cade Aina (Holley-Kendall [NY]), DEC 5-4
152 lbs: Robert Billett (Wayne [NY]) > Mario Vazquez (East Rochester [NY]), FFT 
160 lbs: Jared Fregoe (Byron-Bergen [NY]) > Dalton Elliott (Campbell-Savona/Bradford [NY]), FALL 2:53
170 lbs: Samuel Halstead (Williamson [NY]) > Dylan Spellan (Holley-Kendall [NY]), DEC 5-3
182 lbs: Michael Stanley (Red Creek [NY]) > Chad Batzel (Avon-Geneseo [NY]), FALL 2:14
195 lbs: Connor Young (Midlakes [NY]) > Seth Denmark (South Seneca [NY]), SV 5-1 (1OT)
220 lbs: Jimmy Gross (Avon-Geneseo [NY]) > Carter Napoleon (Red Jacket [NY]), FALL 0:29
285 lbs: Mason Major (Mynderse [NY]) > Daishawn Rowe (Geneva [NY]), FALL 1:53

Attachments



What's this?