matBURN » Events » NYSPHSAA Section V Wrestling Championships
NYSPHSAA Section V Class BBB Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ Finger Lakes Community College (Canandaigua, New York)
Saturday-Sunday, February 8-9, 2014


Champs
Champs
99-Joe Sliwoski-Wayne-missing, 106-Luke Yankloski-Wayne, 113-Adam West-PalMac, 120-Bryan Lantry-Wayne, 126-Ralph Mateo-Midlakes, 132-Sean Peacock-Midlakes, 138-Derian Woodard-Midlakes, 145-Damian Marchetti-Attica, 152-Trevor Rittersback-Batavia, 160-Corey Cristales-Williamson, 170-Sean Johnson-Geneva, 182-Jake Smith-HFL, 195-Todd Brockhuizen-PalMac, 220-Christian Shepherd-Geneva, 285-Jordan Hamilton-Waterloo

Album: Awards

Champs

Album: General

NYSPHSAA Section V Class BBB Wrestling Championships

Album: Awards

MOW MOW COY Team Champs


Album: Http://dalebparks.exposuremanager.com

Champs

Album: George Beadle Podiums

106 Pounds 113 Pounds 120 Pounds 126 Pounds 132 Pounds 138 Pounds 145 Pounds 152 Pounds 160 Pounds 170 Pounds 182 Pounds 195 Pounds 220 Pounds 285 Pounds 99 Pounds

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Aquinas/Bishop Kearney/Charles Finney/Northstar [NY], Attica [NY], Batavia [NY], Bath Haverling [NY], Dansville [NY], Geneva [NY], Honeoye Falls-Lima [NY], Hornell [NY], Livonia [NY], Midlakes [NY], Newark [NY], Palmyra-Macedon [NY], Penn Yan [NY], Waterloo [NY], Wayland-Cohocton [NY], Wayne [NY], Williamson (+Marion) [NY]
Team Final
1. Midlakes [NY]  238 points
2. Batavia [NY]  182.5
3. Wayne [NY]  176.5
4. Newark [NY]  142
5. Attica [NY]  129.5
6. Palmyra-Macedon [NY]  120
7. Williamson (+Marion) [NY]  117.5
8. Waterloo [NY]  103
9. Livonia [NY]  93
10. Geneva [NY]  87
11. Wayland-Cohocton [NY]  77
12. Honeoye Falls-Lima [NY]  75
13. Bath Haverling [NY]  62
14. Penn Yan [NY]  56
15. Dansville [NY]  40
16. Hornell [NY]  38
17. Aquinas/Bishop Kearney/Charles Finney/Northstar [NY]  20.5
Award Winners
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights): Adam West (Palmyra-Macedon [NY], 113 lbs)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights): Jake Smith (Honeoye Falls-Lima [NY], 182 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Joey Sliwoski (Wayne [NY]) > Drew Schafer (Aquinas/Bishop Kearney/Charles Finney/Northstar [NY]), DEC 8-4
106 lbs: Luke Yankloski (Wayne [NY]) > Hammond Raes (Midlakes [NY]), DEC 6-4
113 lbs: Adam West (Palmyra-Macedon [NY]) > Matt Boyle (Batavia [NY]), DEC 5-4
120 lbs: Bryan Lantry (Wayne [NY]) > Emerson Block (Palmyra-Macedon [NY]), MD 10-1
126 lbs: Rafael Mateo (Midlakes [NY]) > Sean Biery (Newark [NY]), MD 15-7
132 lbs: Sean Peacock (Midlakes [NY]) > Jeremy Boyle (Batavia [NY]), FALL 1:23
138 lbs: Derian Woodard (Midlakes [NY]) > Mason Hamilton (Wayland-Cohocton [NY]), FALL 2:57
145 lbs: Damian Marchetti (Attica [NY]) > Dakota Cox (Waterloo [NY]), DEC 9-7
152 lbs: Trevor Rittersback (Batavia [NY]) > Ryan Hurlburt (Dansville [NY]), DEC 8-4
160 lbs: Corey Cristales (Williamson (+Marion) [NY]) > Matt Azzano (Wayne [NY]), OTD 6-4 (1OT)
170 lbs: Sean Johnson (Geneva [NY]) > Louie Scafetta (Batavia [NY]), DEC 6-2
182 lbs: Jake Smith (Honeoye Falls-Lima [NY]) > Connor Halsted (Livonia [NY]), DEC 5-3
195 lbs: Todd Brockhuizen (Palmyra-Macedon [NY]) > Jeryd Graham (Midlakes [NY]), DEC 2-1
220 lbs: Christian Shepherd (Geneva [NY]) > Nestor Naranjo (Midlakes [NY]), OTD 3-2 (3OT)
285 lbs: Jordan Hamilton (Waterloo [NY]) > Wyatt Hall (Bath Haverling [NY]), OTD 3-2 (3OT)
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Gunner O'Lena (Newark [NY]) > Nick Vinci (Livonia [NY]), MD 12-2
106 lbs: Matt Caccamise (Wayne [NY]) > Chris Toomey (Palmyra-Macedon [NY]), DEC 2-0
113 lbs: Jason Ellsworth (Attica [NY]) > Ryan Macdonell (Midlakes [NY]), DEC 2-0
120 lbs: Will Raes (Midlakes [NY]) > Troy Ludolph (Newark [NY]), DEC 2-0
126 lbs: Stephen Strauchen (Attica [NY]) > Cole Kirch (Penn Yan [NY]), FALL 2:55
132 lbs: Jake Kramer (Hornell [NY]) > Cameron D'Angio (Waterloo [NY]), MD 12-0
138 lbs: Blake Jackson (Newark [NY]) > Dominick Mogavero (Batavia [NY]), TF 15-0/time?
145 lbs: Kevin Vinci (Livonia [NY]) > John Beikirch (Midlakes [NY]), FALL 2:23
152 lbs: Carson Doorley (Hornell [NY]) > Keanu Buda (Williamson (+Marion) [NY]), MD 14-2
160 lbs: Josh Figueroa (Newark [NY]) > Robert Middlebrook (Midlakes [NY]), DEC 6-4
170 lbs: Tyler Butler (Wayne [NY]) > Steven Foisset (Attica [NY]), FALL 2:54
182 lbs: Phil Wilshire (Attica [NY]) > Derek Sisson (Penn Yan [NY]), DEC 1-0
195 lbs: Darnell Parker (Geneva [NY]) > Grant Young (Midlakes [NY]), DEC 13-6
220 lbs: Tom Garlock (Batavia [NY]) > Carson Davis (Williamson (+Marion) [NY]), FFT 
285 lbs: Joe Amico (Batavia [NY]) > Justin Niver (Penn Yan [NY]), DEC 5-3
Consolation Final (5th)
99 lbs: Kody Russell (Waterloo [NY]) > Masin Schuster (Dansville [NY]), DEC 7-4
106 lbs: Connor Wilkins (Livonia [NY]) > Tyler Racalto (Bath Haverling [NY]), DEC 5-2
113 lbs: Nick Yankloski (Wayne [NY]) > Jacob Cino (Williamson (+Marion) [NY]), TF 15-0/time?
120 lbs: Derek Downey (Williamson (+Marion) [NY]) > Terren Lovria (Batavia [NY]), DEC 5-4
126 lbs: Alec Ludolph (Palmyra-Macedon [NY]) > Mason Compton (Attica [NY]), FALL 0:52
132 lbs: Dylan Harmon (Newark [NY]) > Matt Paolini (Attica [NY]), DEC 3-2
138 lbs: Emmitt Hammond (Honeoye Falls-Lima [NY]) > Benjamin Davies (Williamson (+Marion) [NY]), FALL 2:07
145 lbs: Cameron Kerr (Williamson (+Marion) [NY]) > Zack Barnes (Newark [NY]), DEC 4-0
152 lbs: Niko Gorsuch (Newark [NY]) > Robert Murphy (Wayland-Cohocton [NY]), DEC 10-4
160 lbs: Connor Boice (Honeoye Falls-Lima [NY]) > Tyler Vantreese (Bath Haverling [NY]), FALL 2:08
170 lbs: Ryan Anderson (Waterloo [NY]) > Jack Freischlag (Wayne [NY]), DEC 4-3
182 lbs: Noah Dobbertin (Batavia [NY]) > Brian Reid (Newark [NY]), DEC 7-4
195 lbs: Jake Wormuth (Wayland-Cohocton [NY]) > John Stockslader (Livonia [NY]), FALL 2:32
220 lbs: Dequan Brooks (Wayne [NY]) > Austin Bremiller (Attica [NY]), FALL 4:00
285 lbs: Tyler Felder (Honeoye Falls-Lima [NY]) > Alex Gonzalez (Geneva [NY]), DEC 1-0

Attachments
Tournament Schedule (PDF)
Seeds (PDF)
Brackets (PDF)


What's this?