matBURN » Events » NYSPHSAA Section V Wrestling Championships
NYSPHSAA Section V Wrestling Championships and 48th Annual State Qualifier

Wrestling Tournament
@ Special Events Recreation Center, SUNY Brockport (Brockport, New York)
Friday-Saturday, February 13-14, 2015


MOWs
MOWs
Frank Marotta presents the John J. Ordiway awards to Supersectional MOWs for Div.1 Yianni Diakomihalis (Hilton) & Div. 2 Dane Heberlein ( Alexander) .

Album: Awards

MOWs Terry Robert Justice Outstanding Wrestlers Team Sportsmanship Team Sportsmanship Dalberth's


Album: Div. 2 Semis & Finals

D2 Action


Varsity - Division I (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Brighton [NY], Brockport [NY], Canandaigua [NY], Churchville-Chili [NY], East High (Rochester) [NY], East Irondequoit Eastridge [NY], Fairport [NY], Gates Chili [NY], Greece [NY], Hilton [NY], Honeoye Falls-Lima [NY], Irondequoit [NY], McQuaid Jesuit [NY], Penfield [NY], Pittsford [NY], Rush-Henrietta [NY], Spencerport [NY], Victor [NY], Webster Schroeder [NY], Webster Thomas [NY], Wilson Magnet (Rochester) [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Yianni Diakomihalis (Hilton [NY], 120 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Cody Anders (Brockport [NY]) > Tyler Mitchell (Spencerport [NY]), DEC 7-1
106 lbs: George Bardanis (Webster Schroeder [NY]) > Jacob Ruggeri (Fairport [NY]), DEC 6-0
113 lbs: Austin Hertel (Hilton [NY]) > Austin Kassel (Rush-Henrietta [NY]), DEC 5-0
120 lbs: Yianni Diakomihalis (Hilton [NY]) > Michael Venosa (Victor [NY]), MD 18-5
126 lbs: Parker Kropman (Penfield [NY]) > Tommy Lancie (Webster Schroeder [NY]), DEC 5-3
132 lbs: Zack Barker (Fairport [NY]) > Kevin Marcano (Victor [NY]), DEC 5-1
138 lbs: Frankie Gissendanner (Penfield [NY]) > Alex Salvaggio (Webster Schroeder [NY]), MD 16-4
145 lbs: Mike Laloggia (Webster Schroeder [NY]) > Stergios Hetelekides (Victor [NY]), DEC 7-3
152 lbs: Anthony Bell (Fairport [NY]) > Tristan Ierlan (Victor [NY]), DEC 8-6
160 lbs: Lou Deprez (Hilton [NY]) > Thaddus Jeffries (Canandaigua [NY]), FALL 1:29
170 lbs: Mike Spallina (Hilton [NY]) > Campbell German (Irondequoit [NY]), FALL 3:00
182 lbs: Hobie Strassner (Hilton [NY]) > Jacob Sweet (Brockport [NY]), DEC 9-3
195 lbs: Cameron Calderelli (Brockport [NY]) > James Campbell (Penfield [NY]), DEC 7-6
220 lbs: Casey Goldberg (Brighton [NY]) > Jaquan Paige (Brockport [NY]), TB 3-2 (3OT)
285 lbs: Cameron Rohr (Irondequoit [NY]) > Mike Mattison (Brockport [NY]), FALL 3:07
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Alex Samson (Victor [NY]) > Max Kropman (Penfield [NY]), DEC 6-2
106 lbs: Dillon Callaghan (Greece [NY]) > Jacob Bell (Fairport [NY]), DEC 7-4
113 lbs: Charles Ribble (Irondequoit [NY]) > Temoc Paz (Brockport [NY]), DEC 9-5
120 lbs: John Chormann (Fairport [NY]) > Troy Ferris (Brockport [NY]), TB 4-3 (3OT)
126 lbs: Simeon Horton (Brockport [NY]) > Sam Deprez (Hilton [NY]), DEC 5-1
132 lbs: Derek St. James (Gates Chili [NY]) > Jordan Zariczny (Penfield [NY]), DEC 6-2
138 lbs: James Arao (Fairport [NY]) > Jack Borelli (Greece [NY]), MD 11-1
145 lbs: Justin Klein (Rush-Henrietta [NY]) > Christopher Barker (Fairport [NY]), DEC 3-1
152 lbs: Kyle Pittman (Spencerport [NY]) > Justin Harter (Greece [NY]), DEC 9-2
160 lbs: Enzo Sacchetti (Spencerport [NY]) > Tyler Johnson (Brockport [NY]), DEC 7-1
170 lbs: Jake Rugaber (Fairport [NY]) > Christian Coccitti (Webster Thomas [NY]), DEC 4-3
182 lbs: Isak Rindahl (Rush-Henrietta [NY]) > Seth Patterson (Honeoye Falls-Lima [NY]), FALL 4:02
195 lbs: William Bolia (Fairport [NY]) > Noah Siesto (Webster Schroeder [NY]), DEC 3-0
220 lbs: John Fuino (Hilton [NY]) > Gary Bostian (Webster Schroeder [NY]), FALL 4:27
285 lbs: Joe Fuino (Hilton [NY]) > Jason Cunningham (McQuaid Jesuit [NY]), DEC 5-2
Consolation Final (5th)
99 lbs: Luke Lupisella (Webster Schroeder [NY]) > Geno Johnson (Penfield [NY]), DEC 3-0
106 lbs: Mason Wersinger (Spencerport [NY]) > Nathan Cotroneo (Pittsford [NY]), DEC 3-1
113 lbs: Darren O'Leary (Fairport [NY]) > D.J. Schmitz (Webster Thomas [NY]), DFLT time?
120 lbs: Mike Marchetti (Brockport [NY]) > Michael Butler (Irondequoit [NY]), DEC 7-5
126 lbs: Chris Butler (Irondequoit [NY]) > Chance Nadritch (Webster Thomas [NY]), DEC 5-1
132 lbs: Tyre Peace (Irondequoit [NY]) > Nicolas Spinelli (Pittsford [NY]), TB 3-2 (1OT)
138 lbs: Mike Cellini (Webster Thomas [NY]) > Stephen Ranelli (Honeoye Falls-Lima [NY]), TB 2-1 (2OT)
145 lbs: Vinny Asito (Webster Thomas [NY]) > Conner Dowe (Brockport [NY]), FALL 3:26
152 lbs: Khaleed Refaai (Rush-Henrietta [NY]) > Austin Mesiti (Brockport [NY]), DEC 8-2
160 lbs: Nate Sanger (Webster Thomas [NY]) > Jordan Bauer (Victor [NY]), MD 8-0
170 lbs: Quinton Wilson (Rush-Henrietta [NY]) > Frederick Daniely (Canandaigua [NY]), FFT 
182 lbs: Andrew Alvermann (Victor [NY]) > Jacob Fujimura (Fairport [NY]), DEC 4-2
195 lbs: Sergio Crespo (Rush-Henrietta [NY]) > James Baker (Brockport [NY]), FALL 5:56
220 lbs: Jesse Trout (Rush-Henrietta [NY]) > Ryan Flaitz (Victor [NY]), DEC 4-1
285 lbs: Peter Dianetti (Penfield [NY]) > Abe Schwid (Brighton [NY]), DEC 4-2
Championship Semifinals
170 lbs: Mike Spallina (Hilton [NY]) > Jake Rugaber (Fairport [NY]), DEC 3-1
Championship Quarterfinals
170 lbs: Mike Spallina (Hilton [NY]) > Ben Gutchess (Honeoye Falls-Lima [NY]), FALL 1:08

Varsity - Division II (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Addison [NY], Alexander [NY], Alfred-Almond [NY], Arkport [NY], Attica [NY], Avoca [NY], Avon [NY], Batavia [NY], Bath Haverling [NY], Bolivar-Richburg [NY], Byron-Bergen [NY], Caledonia-Mumford [NY], Campbell-Savona [NY], Canisteo-Greenwood [NY], Dansville [NY], Dundee [NY], East Rochester [NY], Fillmore [NY], Geneseo [NY], Geneva [NY], Holley [NY], Hornell [NY], Jasper-Troupsburg [NY], Kendall [NY], Keshequa [NY], Le Roy [NY], Letchworth [NY], Livonia [NY], Lyndonville [NY], Lyons [NY], Marcus Whitman [NY], Midlakes [NY], Mynderse [NY], Newark [NY], North Rose-Wolcott [NY], Palmyra-Macedon [NY], Pavilion/York [NY], Penn Yan [NY], Perry [NY], Red Creek [NY], Red Jacket [NY], Sodus [NY], South Seneca [NY], Warsaw [NY], Waterloo [NY], Wayland-Cohocton [NY], Wayne [NY], Wellsville [NY], Williamson/Marion [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Dane Heberlein (Alexander [NY], 113 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Drew Schafer (Palmyra-Macedon [NY]) > Nicholas Young (Alexander [NY]), DEC 11-5
106 lbs: Dylan Walker (Warsaw [NY]) > Jeffrey Gress (Lyndonville [NY]), DEC 7-2
113 lbs: Dane Heberlein (Alexander [NY]) > Joey Sliwoski (Wayne [NY]), MD 9-0
120 lbs: Tony Recco (Lyndonville [NY]) > John Lauricella (Le Roy [NY]), DEC 3-0
126 lbs: Nick Gaiser (Alexander [NY]) > Mike Galton (Warsaw [NY]), DEC 7-2
132 lbs: Emerson Block (Palmyra-Macedon [NY]) > Daylon Swearingen (Attica [NY]), DEC 5-2
138 lbs: Colin Royce (Warsaw [NY]) > Derian Woodard (Midlakes [NY]), SV 6-4 (1OT)
145 lbs: Corey Farrell (Warsaw [NY]) > Dustin Joy (Lyndonville [NY]), DEC 10-5
152 lbs: Israel Byler (Addison [NY]) > Josh Griffith (Warsaw [NY]), DEC 4-2
160 lbs: Corey Cristales (Williamson/Marion [NY]) > Danny Khomitch (Byron-Bergen [NY]), DEC 5-1
170 lbs: Aaron Paddock (Warsaw [NY]) > James Lukaszonas (Geneseo [NY]), FALL 1:39
182 lbs: Jacob Kramell (Perry [NY]) > Darnell Parker (Geneva [NY]), DEC 3-1
195 lbs: Phil Wilshire (Attica [NY]) > Dylan Royce (Warsaw [NY]), FALL 4:30
220 lbs: Todd Brockuizen (Palmyra-Macedon [NY]) > Aaron Mann (Warsaw [NY]), DEC 3-1
285 lbs: Alex Gonzalez (Geneva [NY]) > Mike Macauley (Geneseo [NY]), DEC 5-2
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Sam Wolf (Warsaw [NY]) > Colton Davis (Keshequa [NY]), DEC 7-1
106 lbs: Matt Caccamise (Wayne [NY]) > Chase Runfola (Letchworth [NY]), MD 12-0
113 lbs: Connor Wilkins (Livonia [NY]) > Jordan Rodriguez (Sodus [NY]), FALL 3:37
120 lbs: Luke Yankloski (Wayne [NY]) > Zach Flaitz (Canisteo-Greenwood [NY]), DEC 9-3
126 lbs: Troy Ludolph (Newark [NY]) > Will Raes (Midlakes [NY]), DEC 1-0
132 lbs: Jeremy Boyle (Batavia [NY]) > Hammond Raes (Midlakes [NY]), DEC 5-2
138 lbs: John Topf (Campbell-Savona [NY]) > Kyle O'Connor (Hornell [NY]), DEC 6-0
145 lbs: Martin Beadle (Holley [NY]) > Robert Lukaszonas (Geneseo [NY]), DEC 3-1
152 lbs: Nate Hosmer (Canisteo-Greenwood [NY]) > Dylan Harmon (Newark [NY]), DEC 5-1
160 lbs: Nick Hosmer (Canisteo-Greenwood [NY]) > Justin Foth (Wellsville [NY]), DEC 4-1
170 lbs: Nick Wyckoff (South Seneca [NY]) > Robert Middlebrook (Midlakes [NY]), DEC 5-1
182 lbs: Carson Doorley (Hornell [NY]) > Colin Johnson (Alfred-Almond [NY]), FALL 3:31
195 lbs: Luke Macintosh (South Seneca [NY]) > Noah Dobbertin (Batavia [NY]), FALL 2:10
220 lbs: Lucas Silvis (Holley [NY]) > Andrew Cook (Lyons [NY]), DEC 11-6
285 lbs: Dequan Brooks (Wayne [NY]) > Cecil Beardslee (Perry [NY]), FALL 4:53
Consolation Final (5th)
99 lbs: Sean-Paul Whittlesey (Newark [NY]) > Noah Royce (Warsaw [NY]), DEC 4-2
106 lbs: Matt Brothers (Geneseo [NY]) > John Davis (Canisteo-Greenwood [NY]), DEC 1-0
113 lbs: Zander Sharp (Canisteo-Greenwood [NY]) > Kristian Miller (Bolivar-Richburg [NY]), DEC 4-0
120 lbs: Adam West (Palmyra-Macedon [NY]) > Ryan Macdonell (Midlakes [NY]), DEC 4-0
126 lbs: Anthony Miraglia (Byron-Bergen [NY]) > Alan White (Byron-Bergen [NY]), DFLT time?
132 lbs: Adam Wagner (South Seneca [NY]) > Victor Peterson (Avoca [NY]), DEC 5-1
138 lbs: Chris McDonald (Lyndonville [NY]) > Andrew Hollister (Perry [NY]), DFLT time?
145 lbs: Wyatt Demarree (Sodus [NY]) > Alex Hadsall (Alexander [NY]), FALL 1:33
152 lbs: Matthew Gaiser (Alexander [NY]) > Tom Follman (Lyndonville [NY]), DEC 9-8
160 lbs: Matt Azzano (Wayne [NY]) > Devon Joy (Lyndonville [NY]), DEC 5-0
170 lbs: Kameron Miller (Bolivar-Richburg [NY]) > Jake Willis (Williamson/Marion [NY]), DEC 10-6
182 lbs: Tim Baumer (Avon [NY]) > Jonathan Stockslader (Livonia [NY]), FALL 1:46
195 lbs: Miguel Quintana (Alfred-Almond [NY]) > Ryan Anderson (Waterloo [NY]), DFLT time?
220 lbs: Stone Davis (Geneva [NY]) > Nick Galusha (Wayne [NY]), TF 17-0/time?
285 lbs: Tyler Fay (Canisteo-Greenwood [NY]) > Frankie Carrasquillo (Lyndonville [NY]), FALL 2:11

Attachments


What's this?