matBURN » Events » NYSPHSAA Section V Wrestling Championships
NYSPHSAA Section V Class BBB Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ Wayne High School (Ontario Center, New York)
Friday-Saturday, February 5-6, 2016


2016 NYSPHSAA Section V Class BBB Champions
2016 NYSPHSAA Section V Class BBB Champions
Photo by Ronda Sick/Sick Photography.


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Attica [NY], Batavia [NY], Bath Haverling [NY], Dansville [NY], Geneva [NY], Hornell [NY], Livonia [NY], Midlakes [NY], Newark [NY], North Rose-Wolcott [NY], Palmyra-Macedon [NY], Penn Yan [NY], Waterloo [NY], Wayland-Cohocton [NY], Wayne [NY], Williamson (+Marion/Sodus) [NY]
Team Final
1. Wayne [NY]  199.5 points
2. Palmyra-Macedon [NY]  158.5
3. Midlakes [NY]  145.5
4. Attica [NY]  140.5
5. Newark [NY]  130.5
6. Batavia [NY]  123
Hornell [NY]  123
8. Williamson (+Marion/Sodus) [NY]  118.5
9. North Rose-Wolcott [NY]  93
10. Penn Yan [NY]  92.5
11. Dansville [NY]  82
12. Livonia [NY]  68
13. Bath Haverling [NY]  66.5
14. Waterloo [NY]  62
15. Geneva [NY]  45
16. Wayland-Cohocton [NY]  42
Award Winners
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights): Joey Sliwoski (Wayne [NY], 126 lbs)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights): Jacob Cupp (Bath Haverling [NY], 285 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Ethan Ferro (Palmyra-Macedon [NY]) > Masin Schuster (Dansville [NY]), SV 4-2 (1OT)
106 lbs: Drew Schafer (Palmyra-Macedon [NY]) > Sean-Paul Whittlesey (Newark [NY]), FALL 2:36
113 lbs: Connor Wilkins (Livonia [NY]) > Matt Caccamise (Wayne [NY]), DEC 4-2
120 lbs: Adam West (Palmyra-Macedon [NY]) > Nick Vinci (Livonia [NY]), FALL 1:15
126 lbs: Joey Sliwoski (Wayne [NY]) > Dylan Walker (Attica [NY]), FALL 1:38
132 lbs: Emerson Block (Palmyra-Macedon [NY]) > Jake Kommer (Williamson (+Marion/Sodus) [NY]), FALL 1:19
138 lbs: Jeremy Boyle (Batavia [NY]) > Kyle O'Connor (Hornell [NY]), FALL 4:56
145 lbs: Damian Marchetti (Attica [NY]) > Jesse Jones (Wayne [NY]), MD 12-3
152 lbs: Mason Compton (Attica [NY]) > Dylan Harmon (Newark [NY]), DEC 10-6
160 lbs: Hammond Raes (Midlakes [NY]) > Zachary Thurston (Hornell [NY]), FALL 1:00
170 lbs: Jack Freischlag (Wayne [NY]) > Richie Snyder (Hornell [NY]), MD 12-2
182 lbs: Robert Middlebrook (Midlakes [NY]) > Jake Robinson (Hornell [NY]), FALL 5:27
195 lbs: Noah Dobbertin (Batavia [NY]) > George Williams (Waterloo [NY]), MD 8-0
220 lbs: Chris Lozada (Newark [NY]) > Blake Smith (Midlakes [NY]), TB 4-3 (3OT)
285 lbs: Jacob Cupp (Bath Haverling [NY]) > Dom Eriksen (North Rose-Wolcott [NY]), FALL 3:46
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Wyatt Smith (Midlakes [NY]) > Brandon Macdonell (Midlakes [NY]), DEC 4-0
106 lbs: Sam Halstead (Williamson (+Marion/Sodus) [NY]) > Jack Lestrange (Wayne [NY]), DEC 3-1
113 lbs: Gunner O'Lena (Newark [NY]) > Michael Peacock (Penn Yan [NY]), FALL 2:48
120 lbs: Nick Yankloski (Wayne [NY]) > Anton Wendler (Williamson (+Marion/Sodus) [NY]), DEC 4-1
126 lbs: Troy Ludolph (Newark [NY]) > Cole Kirch (Penn Yan [NY]), DEC 6-3
132 lbs: Connor Lawson (Wayne [NY]) > Nate Elliott (Penn Yan [NY]), FFT 
138 lbs: Mike Zerniak (North Rose-Wolcott [NY]) > Will Raes (Midlakes [NY]), DEC 1-0
145 lbs: Adam Green (Dansville [NY]) > Blake Pariso (Attica [NY]), DEC 5-0
152 lbs: Matt Martusciello (Dansville [NY]) > Jake Ginther (Williamson (+Marion/Sodus) [NY]), FFT 
160 lbs: Terren Lovria (Batavia [NY]) > Jorden Brown (North Rose-Wolcott [NY]), DEC 2-1
170 lbs: Joe Allegue (Batavia [NY]) > Devin Hathaway (Geneva [NY]), DEC 9-2
182 lbs: Steven Foisset (Attica [NY]) > John Stehlar (Dansville [NY]), FFT 
195 lbs: Dominick Salerno (North Rose-Wolcott [NY]) > Deante Beniamino (Geneva [NY]), FALL 5:24
220 lbs: Jagger Secor (Williamson (+Marion/Sodus) [NY]) > Curtis Betty (Bath Haverling [NY]), DFLT 2:00
285 lbs: Liam Kilcoyne (Hornell [NY]) > Brandon Sahrle (Wayland-Cohocton [NY]), FALL 0:55
Consolation Final (5th)
99 lbs: J.J. Smith (Wayland-Cohocton [NY]) > Damien Snyder (Penn Yan [NY]), DEC 4-0
106 lbs: Noah Stachowiak (Attica [NY]) > Lucas Cuppelli (Geneva [NY]), FALL 3:02
113 lbs: Scott Dollar (Palmyra-Macedon [NY]) > Ritchy Lamkin (Batavia [NY]), FALL 3:29
120 lbs: Zack Burdick (Hornell [NY]) > Jarred Calice (Penn Yan [NY]), FALL 3:23
126 lbs: Gage Brown (Newark [NY]) > Colton Swearingen (Attica [NY]), MD 12-2
132 lbs: Eric Gimlin (Batavia [NY]) > Max Burke (Midlakes [NY]), FFT 
138 lbs: Hunter Stone (Dansville [NY]) > Drew Kujawski (Palmyra-Macedon [NY]), FALL 0:46
145 lbs: Nick Piazza (Williamson (+Marion/Sodus) [NY]) > Jacob Cino (Williamson (+Marion/Sodus) [NY]), DEC 2-0
152 lbs: Thomas George (Bath Haverling [NY]) > Coty Bailey (Penn Yan [NY]), DFLT 1:00
160 lbs: Gage Ponsetti (Penn Yan [NY]) > Adrian Colvin (Wayne [NY]), FALL 2:28
170 lbs: Niko Gorsuch (Newark [NY]) > Zach Crum (North Rose-Wolcott [NY]), FALL 0:36
182 lbs: Jesse Ramirez (North Rose-Wolcott [NY]) > Brad Sick (Wayland-Cohocton [NY]), MD 10-1
195 lbs: Nick Galusha (Wayne [NY]) > Liam Davie (Livonia [NY]), FALL 4:31
220 lbs: Max Morales (Wayne [NY]) > David Magin (Wayland-Cohocton [NY]), DEC 5-0
285 lbs: Cameron Fowler (Waterloo [NY]) > Austin Bremiller (Attica [NY]), DEC 2-1

Attachments
Schedule (PDF)
Seeds (PDF)
Final Brackets (PDF)


What's this?