matBURN » Events » NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships
NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ North Tonawanda High School (North Tonawanda, New York)
Saturday, February 8, 2020


Threepeat for the Bielec brothers!
Threepeat for the Bielec brothers!
Brothers Brian and Blake Bielec. Shared by Angela Bielec.

Album: General

Threepeat for the Bielec brothers! Section VI Class A

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Amherst [NY], Grand Island [NY], Hamburg [NY], Niagara Wheatfield [NY], North Tonawanda [NY], Starpoint [NY], Sweet Home [NY], Williamsville South [NY]
Team Final
1. Niagara Wheatfield [NY]  213.5 points
2. Grand Island [NY]  204
3. Hamburg [NY]  192.5
4. Amherst [NY]  187.5
5. Starpoint [NY]  181
6. Williamsville South [NY]  146
7. North Tonawanda [NY]  67
8. Sweet Home [NY]  39
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Adam Daghestani (Grand Island [NY], 170 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Gage LaPlante (Starpoint [NY]) > Nik Massaro (Grand Island [NY]), FALL 1:26
106 lbs: Christopher Uptegrove (Starpoint [NY]) > Jimmy Gordon (Hamburg [NY]), MD 11-3
113 lbs: Tremell Mathews (Niagara Wheatfield [NY]) > Dylan Lyness (Starpoint [NY]), DEC 4-3
120 lbs: Jaden Friel (Williamsville South [NY]) > Elijah Greenough (Niagara Wheatfield [NY]), FALL 0:44
126 lbs: Jack Randle (Grand Island [NY]) > Jacob Eckler (Starpoint [NY]), DEC 7-1
132 lbs: Ryan Forrest (Hamburg [NY]) > Luqman Ahmad (Williamsville South [NY]), FALL 3:47
138 lbs: Justin McDougald (Niagara Wheatfield [NY]) > Hasan Dobbins (Amherst [NY]), FALL 1:11
145 lbs: Devin Collins (Hamburg [NY]) > Jake Miller (Grand Island [NY]), MD 12-0
152 lbs: Dylan Collins (Hamburg [NY]) > Ali Assaf (Niagara Wheatfield [NY]), DEC 7-3
160 lbs: Brian Bielec (Grand Island [NY]) > Jacob Thibeault (Niagara Wheatfield [NY]), MD 12-3
170 lbs: Adam Daghestani (Grand Island [NY]) > Dominic Manzella (Hamburg [NY]), FALL 0:19
182 lbs: Jonah Christakis (Amherst [NY]) > Ethan Tong (Williamsville South [NY]), FALL 0:57
195 lbs: Camerin Holmes (North Tonawanda [NY]) > Jon Bennett (Hamburg [NY]), MD 15-4
220 lbs: Blake Bielec (Grand Island [NY]) > Gavin Larsen (Grand Island [NY]), FALL 4:07
285 lbs: Ryan Bitka (Amherst [NY]) > Tyree Orange (Amherst [NY]), FALL 1:42
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Garrett Chase (Niagara Wheatfield [NY]) > James Leuer (Starpoint [NY]), DEC 3-2
106 lbs: Riley Kirst (Amherst [NY]) > Joshua Augugliaro (Niagara Wheatfield [NY]), DEC 5-2
113 lbs: Jackson Hewson (Williamsville South [NY]) > Noah Soliday (Niagara Wheatfield [NY]), DEC 7-6
120 lbs: Gavin Lyness (Starpoint [NY]) > Bradley Evelt (Williamsville South [NY]), MD 13-2
126 lbs: Christian Lasher (Starpoint [NY]) > Luke Smeader (Hamburg [NY]), DEC 5-2
132 lbs: Collin Coughenour (Niagara Wheatfield [NY]) > Benjamin French (Williamsville South [NY]), FALL 1:25
138 lbs: Mark Kuhn (Niagara Wheatfield [NY]) > Jacob LeClerc (Amherst [NY]), FALL 0:27
145 lbs: John Maher (Williamsville South [NY]) > Giovanni Russo (Amherst [NY]), SV 6-4 (1OT)
152 lbs: Jack Gordon (Hamburg [NY]) > Ignacio Pimental-Mendez (Amherst [NY]), DEC 8-1
160 lbs: Ben Buscaglia (Amherst [NY]) > Thomas Browne (Starpoint [NY]), MD 17-4
170 lbs: Casey Dummitt (Grand Island [NY]) > Jonathan Clifford (Williamsville South [NY]), DEC 4-1
182 lbs: Tyler Godson (Sweet Home [NY]) > Keith Coleman (Starpoint [NY]), FALL 0:51
195 lbs: Caleb Messing (Grand Island [NY]) > Benjamin Levine (Amherst [NY]), DEC 8-6
220 lbs: John Haberman (Hamburg [NY]) > Beckham Peehler (Starpoint [NY]), FALL 1:57
285 lbs: Andre Clause (Niagara Wheatfield [NY]) > Ronald Appoloney (Grand Island [NY]), FALL 2:14
Consolation Final (5th)
99 lbs: Ken Schmitz (Hamburg [NY]) > Payton Mack (Amherst [NY]), DEC 3-0
106 lbs: Hudson Denz (Williamsville South [NY]), NA 
126 lbs: Schuyler Sanchack (Williamsville South [NY]) > Miles Coughlin (Grand Island [NY]), FFT 
132 lbs: Anthony Swan (North Tonawanda [NY]) > Saleh Saeed (Niagara Wheatfield [NY]), FALL 4:44
138 lbs: Carson Wheeler (North Tonawanda [NY]) > Joey Pasiak (North Tonawanda [NY]), FALL 2:30
145 lbs: Danny Dzierzewski (Niagara Wheatfield [NY]) > Sam Taylor (Starpoint [NY]), DEC 3-1
152 lbs: Axel Andrews (Sweet Home [NY]) > Vincent Campana (Williamsville South [NY]), FALL 1:49
160 lbs: Elija DePasquale (Hamburg [NY]) > Clark Whitefield (Amherst [NY]), DEC 7-0
170 lbs: Justice Back (Starpoint [NY]) > Jared Harris (Sweet Home [NY]), DEC 8-1
182 lbs: Matt Murphy (Williamsville South [NY]) > Connor VanDusen (Hamburg [NY]), FALL 1:40
195 lbs: Louis Perreault (Niagara Wheatfield [NY]) > Star Williams (Amherst [NY]), FALL 4:22
220 lbs: Aden Spina (North Tonawanda [NY]) > Matthew Caldwell (Starpoint [NY]), FALL 0:43
285 lbs: Jeremiah Verstreate (Starpoint [NY]) > Christopher Kinney (North Tonawanda [NY]), FFT 

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?