matBURN » Events » NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships
NYSPHSAA Section VI Division I Wrestling Championships and State Qualifier

Wrestling Tournament
@ Lake Shore High School (Angola, New York)
Saturday, February 11, 2012


2012 NYSPHSAA Section VI Division I Wrestling Champions
2012 NYSPHSAA Section VI Division I Wrestling Champions
Photo courtesy Brian Swatland.

Album: General

2012 NYSPHSAA Section VI Division I Wrestling Champions Section VI D1 Wrestling Championships


Varsity - Division I (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Amherst [NY], Clarence [NY], Dunkirk [NY], Frontier [NY], Grand Island [NY], Hamburg [NY], Iroquois [NY], Jamestown [NY], Kenmore East [NY], Kenmore West [NY], Lake Shore [NY], Lancaster [NY], Lockport [NY], Niagara Falls [NY], Niagara Wheatfield [NY], North Tonawanda [NY], Orchard Park [NY], Starpoint [NY], Sweet Home [NY], West Seneca East [NY], West Seneca West [NY], Williamsville East [NY], Williamsville North [NY], Williamsville South [NY]
Team Final
No team scores reported.
Championship Final (1st)
99 lbs: Tyler Hartinger (Lancaster [NY]) > Donny McCoy (Niagara Falls [NY]), DEC 5-0
106 lbs: Anthony Orefice (Lockport [NY]) > Andrew Shomers (Niagara Falls [NY]), MD 10-0
113 lbs: Kellen Devlin (Amherst [NY]) > Ron Duguay (Kenmore West [NY]), DEC 3-0
120 lbs: Rocco Russo (Frontier [NY]) > Steven Michel (Lancaster [NY]), DEC 3-2
126 lbs: Dylan Caruana (Kenmore West [NY]) > Brad Feeney (Lockport [NY]), FALL 5:51
132 lbs: Eric Lewandowski (Lancaster [NY]) > Dylan Cohen (Williamsville East [NY]), DEC 7-1
138 lbs: Mike Feeney (Lockport [NY]) > Nick Roberts (Iroquois [NY]), FALL 3:08
145 lbs: James Kloc (Iroquois [NY]) > Jose Pagan (Lockport [NY]), TF 20-5/4:42
152 lbs: Luke Falzone (Williamsville South [NY]) > Zach Skiba (Kenmore West [NY]), DEC 3-0
160 lbs: Joseph Catalano (Lake Shore [NY]) > Jake Weber (Clarence [NY]), DEC 5-3
170 lbs: Anthony Liberatore (Williamsville South [NY]) > Jacob Gullo (Jamestown [NY]), FALL 3:00
182 lbs: Will Bickelmann (Williamsville East [NY]) > Baba Cole (Amherst [NY]), FALL 5:03
195 lbs: Jake Kelly (Niagara Wheatfield [NY]) > Daquan Rodriguez (Orchard Park [NY]), DEC 1-0
220 lbs: Max Antone (Niagara Wheatfield [NY]) > Nicolas Burgos (Kenmore West [NY]), FALL 3:09
285 lbs: Brandon Lathrop (Kenmore West [NY]) > Luke Catalano (Lake Shore [NY]), FALL 1:18
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Jacob Slade (Iroquois [NY]) > Troy Keller (North Tonawanda [NY]), DEC 6-4
106 lbs: Cody Risley (Jamestown [NY]) > Ryan Burns (Clarence [NY]), FALL 2:43
113 lbs: Danny Graham (West Seneca East [NY]) > Austin Acquard (Iroquois [NY]), MD 12-0
120 lbs: Matt Kloc (Iroquois [NY]) > Jake Zaleski (Williamsville North [NY]), DEC 8-1
126 lbs: Marcus Popp (Niagara Wheatfield [NY]) > Eric McEvoy (Iroquois [NY]), MD 8-0
132 lbs: Peter Walsh (West Seneca West [NY]) > Ricky Schweickhard (Niagara Wheatfield [NY]), DEC 6-2
138 lbs: Mitch Larkin (Lancaster [NY]) > John Inglut (Lake Shore [NY]), DEC 8-3
145 lbs: Marc Muscarella (Lake Shore [NY]) > Adam Janczyk (West Seneca West [NY]), FFT 
152 lbs: Nate Schwab (Clarence [NY]) > Conor Fitzhenry (Clarence [NY]), FFT 
160 lbs: Paul Carbrey (Williamsville North [NY]) > Kevin Zybert (Lake Shore [NY]), FALL 1:48
170 lbs: Joe Difrancesco (Niagara Falls [NY]) > Gunner Thomas (Starpoint [NY]), DEC 10-6
182 lbs: Joe Sansone (Lockport [NY]) > Dequan Ralands (Niagara Falls [NY]), DEC 7-2
195 lbs: Marshall Taylor (Lockport [NY]) > Rory Jimerson (Lake Shore [NY]), DEC 8-6
220 lbs: Nate Bartell (Clarence [NY]) > William Brady (Williamsville East [NY]), DEC 4-3
285 lbs: Frank Shomers (Niagara Falls [NY]) > Nate Ward (Clarence [NY]), DEC 3-2
Consolation Final (5th)
99 lbs: Thomas Michel (Lancaster [NY]) > Anthony Argentieri (Kenmore West [NY]), FFT 
106 lbs: Christian Bauman (Kenmore West [NY]) > Dillon Knoll (Hamburg [NY]), FFT 
113 lbs: Jemone Carter (Niagara Falls [NY]) > Austin Czaja (Clarence [NY]), FFT 
120 lbs: Brandan Glauber (Clarence [NY]) > Henry Beaman (Niagara Falls [NY]), DEC 6-2
126 lbs: John Freda (Williamsville North [NY]) > Austin Krawczyk (Clarence [NY]), FFT 
132 lbs: Seamus Bermingham (Orchard Park [NY]) > T.J. Acker (Grand Island [NY]), FALL 2:49
138 lbs: Andrew Dieckman (Williamsville East [NY]) > Mark Stucke (Kenmore West [NY]), FFT 
145 lbs: Matt Wilhelm (Amherst [NY]) > Derek Printup (Niagara Wheatfield [NY]), DEC 13-6
152 lbs: Michael Southwick (Jamestown [NY]) > Joe Vokes (Amherst [NY]), FFT 
160 lbs: Noah Jones (Sweet Home [NY]) > Preston Smith (Kenmore East [NY]), FFT 
170 lbs: Wesley Haynie (Grand Island [NY]) > Jordan Lechner (West Seneca East [NY]), DEC 5-2
182 lbs: Korey Bennett (Grand Island [NY]) > Brandon Grove (Clarence [NY]), DEC 1-0
195 lbs: Brendan Knoll (Hamburg [NY]) > James Empfield (Lancaster [NY]), DEC 3-0
220 lbs: John Navarro (Sweet Home [NY]) > Thomas D'Angelo (Jamestown [NY]), DEC 12-5
285 lbs: Marcellus Hinton (Lockport [NY]) > Brandon Vernon (Iroquois [NY]), FFT 
Championship Quarterfinals
120 lbs: Brandon Glauber (Clarence [NY]) > Jake Zaleski (Williamsville North [NY]), OTD 6-4 (1OT)
Round 1
113 lbs: Danny Graham (West Seneca East [NY]) > Austin Acquard (Iroquois [NY]), TB 3-2 (3OT)
Round 2
113 lbs: Ron Duguay (Kenmore West [NY]) > Danny Graham (West Seneca East [NY]), DEC 3-0
Round 3
113 lbs: Danny Graham (West Seneca East [NY]) > Austin Czaja (Clarence [NY]), DEC 3-0
Consolation Round 2
120 lbs: Jake Zaleski (Williamsville North [NY]) > Frederick Eckles (Lake Shore [NY]), FALL 4:44
Consolation Round 3
120 lbs: Jake Zaleski (Williamsville North [NY]) > Henry Beaman (Niagara Falls [NY]), DEC 7-4

Attachments



What's this?