matBURN » Events » NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
14th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)
Friday-Saturday, March 12-13, 1976


1976 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
1976 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
Provided to armdrag.com by NYS Chairman Reed Hawke.

Album: General

1976 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions Portville Pair Coach and Stars 1976 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions Champion of Champions Robin Parker Suits

Album: Rochester Democrat & Chronicle

State champ Salamone, Parker late champs Parker champion with late pin Salamone escapes when not wrestling 7 wrestlers advance

Album: Elmira Star-Gazette

State Entries EFA matmen advance EFA's Hilfiger places 4th at meet

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Amsterdam [NY/Section II], Baldwin [NY/Section VIII], Baldwinsville [NY/Section III], Bath Haverling [NY/Section V], Beekmantown [NY/Section VII], Bellmore JFK [NY/Section VIII], Bishop Ludden [NY/Section III], Brentwood [NY/Section XI], Caledonia-Mumford [NY/Section V], Calhoun [NY/Section VIII], Canandaigua [NY/Section V], Carthage [NY/Section III], Catholic Central [NY/Section IV], Chenango Forks [NY/Section IV], Cicero [NY/Section III], Cornwall [NY/Section IX], Deer Park [NY/Section XI], Elmira Free Academy [NY/Section IV], Elmont [NY/Section VIII], Fairport [NY/Section V], Farmingdale [NY/Section VIII], Franklin Academy [NY/Section X], Glens Falls [NY/Section II], Gouverneur [NY/Section X], Greece Arcadia [NY/Section V], Guilderland [NY/Section II], Harborfields [NY/Section XI], Harrison [NY/Section I], Homer [NY/Section IV], Hoosick Falls [NY/Section II], Hudson Falls [NY/Section II], Huntington [NY/Section XI], Indian River [NY/Section III], Island Trees [NY/Section VIII], Ithaca [NY/Section IV], Johnson City [NY/Section IV], Johnstown [NY/Section II], Jordan-Elbridge [NY/Section III], Lancaster [NY/Section VI], LaSalle (Niagara Falls) [NY/Section VI], Liberty [NY/Section IX], Locust Valley [NY/Section VIII], MacArthur [NY/Section VIII], Madrid-Waddington [NY/Section X], Maple Hill [NY/Section II], Massapequa [NY/Section VIII], Massena [NY/Section X], McQuaid Jesuit [NY/Section V], Mepham [NY/Section VIII], Mohawk [NY/Section III], Monroe-Woodbury [NY/Section IX], Mount Vernon [NY/Section I], Nanuet [NY/Section IX], Niagara Wheatfield [NY/Section VI], Niskayuna [NY/Section II], North Rockland [NY/Section IX], Northern Adirondack [NY/Section VII], Olean [NY/Section VI], Ossining [NY/Section I], Owego [NY/Section IV], Peru [NY/Section VII], Pioneer [NY/Section VI], Port Jervis [NY/Section IX], Portville [NY/Section VI], Potsdam [NY/Section X], Queensbury [NY/Section II], Rome Free Academy [NY/Section III], Rush-Henrietta Sperry [NY/Section V], Saranac [NY/Section VII], Saratoga Springs [NY/Section II], Schalmont [NY/Section II], Shaker [NY/Section II], Sherburne-Earlville [NY/Section IV], Skaneateles [NY/Section III], Sleepy Hollow [NY/Section I], Smithtown East [NY/Section XI], Spencer-Van Etten [NY/Section IV], Spencerport [NY/Section V], Suffern [NY/Section IX], Tappan Zee [NY/Section IX], Tioga [NY/Section IV], Union-Endicott [NY/Section IV], Vestal [NY/Section IV], Warsaw [NY/Section V], Waterloo [NY/Section V], Wayne [NY/Section V], Webster Thomas [NY/Section V], West Babylon [NY/Section XI], West Genesee [NY/Section III], Westhill [NY/Section III], Westlake [NY/Section I], White Plains [NY/Section I], Williamsville South [NY/Section VI], Woodlands [NY/Section I]
Team Final
1. Section VIII [NY]  194 points
2. Section V [NY]  154
Section X [NY]  154
4. Section XI [NY]  148
5. Section I [NY]  101
6. Section IV [NY]  96
Section VI [NY]  96
8. Section III [NY]  88
9. Section II [NY]  61
10. Section IX [NY]  54.5
11. Section VII [NY]  28
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Robin Scott Parker (Caledonia-Mumford [NY]/Section V, 119 lbs)
Championship Final (1st)
91 lbs: Rich Salamone (McQuaid Jesuit [NY]/Section V) > Lindsay Biagini (Massapequa [NY]/Section VIII), DEC 6-4
98 lbs: Bob Destefanis (Locust Valley [NY]/Section VIII) > Mike Nock (Deer Park [NY]/Section XI), DEC 5-2
105 lbs: Bob Bury (Calhoun [NY]/Section VIII) > Brad Farnham (Chenango Forks [NY]/Section IV), DEC 5-0
112 lbs: Mark Iacovelli (Ithaca [NY]/Section IV) > Mike Fuller (Warsaw [NY]/Section V), OTD 3-2 (1OT)
119 lbs: Robin Scott Parker (Caledonia-Mumford [NY]/Section V) > Mike Picozzi (Huntington [NY]/Section XI), FALL 4:29
126 lbs: Kyle Grunwald (Pioneer [NY]/Section VI) > Steve Cavayero (Bellmore JFK [NY]/Section VIII), DEC 8-3
132 lbs: Jim Slattery (Island Trees [NY]/Section VIII) > Doug Tingue (Pioneer [NY]/Section VI), DEC 5-1
138 lbs: Mike Koob (Union-Endicott [NY]/Section IV) > Mike Blair (Jordan-Elbridge [NY]/Section III), DEC 10-3
145 lbs: Lee Spiegel (Mepham [NY]/Section VIII) > Dave Stulpin (Spencerport [NY]/Section V), DEC 6-3
155 lbs: John Martineck (Lancaster [NY]/Section VI) > Bucky Smith (Mount Vernon [NY]/Section I), DEC 6-1
167 lbs: Tony Crawford (Mount Vernon [NY]/Section I) > Mike Ponzo (West Genesee [NY]/Section III), DEC 6-1
177 lbs: Joe Lidowski (West Babylon [NY]/Section XI) > Horace Perry (Mount Vernon [NY]/Section I), DEC 4-2
215 lbs: Steve Insalaco (Farmingdale [NY]/Section VIII) > John Kinley (Webster Thomas [NY]/Section V), FALL 2:58
250 lbs: Mike Rosenbauer (Huntington [NY]/Section XI) > Tom Pierzga (Massapequa [NY]/Section VIII), FALL 5:30
Consolation Final (3rd)
91 lbs: Joe Petrucci (Brentwood [NY]/Section XI) > Robert Buscher (Westlake [NY]/Section I), DEC 5-0
98 lbs: Don St. James (Rush-Henrietta Sperry [NY]/Section V) > Paul Margolies (Tappan Zee [NY]/Section IX), DEC 6-5
105 lbs: Billy Beard (Mount Vernon [NY]/Section I) > John Smallridge (McQuaid Jesuit [NY]/Section V), FALL time?
112 lbs: John Elmer (Bishop Ludden [NY]/Section III) > Paul Pietropaolo (Nanuet [NY]/Section IX), DEC 4-3
119 lbs: Lou Dionisio (Baldwin [NY]/Section VIII) > Howie Berger (Niskayuna [NY]/Section II), DEC 5-2
126 lbs: Jeff Thomas (Huntington [NY]/Section XI) > Bob Hilfiger (Elmira Free Academy [NY]/Section IV), DEC 5-3
132 lbs: Jerry Klein (North Rockland [NY]/Section IX) > Joe Giani (Huntington [NY]/Section XI), DEC 3-2
138 lbs: Jeff Browne (Brentwood [NY]/Section XI) > Bruce Meyers (Olean [NY]/Section VI), FALL time?
145 lbs: Terry Miller (Portville [NY]/Section VI) > Dean Campbell (Sherburne-Earlville [NY]/Section IV), DEC 5-2
155 lbs: Dominick Macchia (Island Trees [NY]/Section VIII) > Rick Bradwell (Amsterdam [NY]/Section II), DEC 7-2
167 lbs: Tom Bogsted (MacArthur [NY]/Section VIII) > Dave Pileggi (Queensbury [NY]/Section II), FALL time?
177 lbs: Steve Rosa (Rush-Henrietta Sperry [NY]/Section V) > Dave Sanford (Baldwin [NY]/Section VIII), OTD 4-3 (1OT)
215 lbs: Dave Hudson (Westhill [NY]/Section III) > Mike Rotunda (Owego [NY]/Section IV), DEC 8-5
250 lbs: Angelo Tramontelli (Sleepy Hollow [NY]/Section I) > Chris Shaffer (Waterloo [NY]/Section V), DEC 3-1
Consolation Final (5th)
91 lbs: Wayne Johnson (Schalmont [NY]/Section II) > Carl Kristeller (Baldwinsville [NY]/Section III), DEC 7-6
98 lbs: Dan Keene (Tioga [NY]/Section IV) > Kregg Bruno (Peru [NY]/Section VII), DEC 3-0
105 lbs: Larry Cohen (Williamsville South [NY]/Section VI) > James Abbott (Harborfields [NY]/Section XI), DEC 4-1
112 lbs: Howard Rabin (Elmont [NY]/Section VIII) > Wade Cummings (Smithtown East [NY]/Section XI), DEC 9-2
119 lbs: Dave Venditti (Ossining [NY]/Section I) > Mike Hogan (Peru [NY]/Section VII), DEC 8-4
126 lbs: Greg Locke (Greece Arcadia [NY]/Section V) > Steve Groce (Skaneateles [NY]/Section III), DEC 11-7
132 lbs: Jim Irvine (Queensbury [NY]/Section II) > Robert Hadsell (Canandaigua [NY]/Section V), NA 
138 lbs: Jeff Nicholson (Woodlands [NY]/Section I) > Phil Labombard (Northern Adirondack [NY]/Section VII), DEC 14-4
145 lbs: Mike Thomas (Huntington [NY]/Section XI) > Bill Wilson (Carthage [NY]/Section III), DEC 7-4
155 lbs: John Karcher (Huntington [NY]/Section XI) > Walt Osier (Indian River [NY]/Section III), DEC 2-1
167 lbs: Ed Banach (Port Jervis [NY]/Section IX) > Bill Davey (Johnson City [NY]/Section IV), DEC 3-2
177 lbs: Dan Forbes (Mohawk [NY]/Section III) > Ernie Jackson (Port Jervis [NY]/Section IX), DEC 2-1
215 lbs: David Nease (Portville [NY]/Section VI) > Bill George (Glens Falls [NY]/Section II), FALL time?
250 lbs: Albert Lavigne (Beekmantown [NY]/Section VII) > Lou Tomaso (Hudson Falls [NY]/Section II), NA 
Championship Semifinals
91 lbs: Lindsay Biagini (Massapequa [NY]/Section VIII) > Carl Kristeller (Baldwinsville [NY]/Section III), FALL 2:19
91 lbs: Rich Salamone (McQuaid Jesuit [NY]/Section V) > Joe Petrucci (Brentwood [NY]/Section XI), DEC 7-3
98 lbs: Bob Destefanis (Locust Valley [NY]/Section VIII) > Kregg Bruno (Peru [NY]/Section VII), DEC 8-1
98 lbs: Mike Nock (Deer Park [NY]/Section XI) > Paul Margolies (Tappan Zee [NY]/Section IX), DEC 8-4
105 lbs: Brad Farnham (Chenango Forks [NY]/Section IV) > Billy Beard (Mount Vernon [NY]/Section I), DEC 9-1
105 lbs: Bob Bury (Calhoun [NY]/Section VIII) > John Smallridge (McQuaid Jesuit [NY]/Section V), FALL 4:55
112 lbs: Mike Fuller (Warsaw [NY]/Section V) > Wade Cummings (Smithtown East [NY]/Section XI), DEC 7-6
112 lbs: Mark Iacovelli (Ithaca [NY]/Section IV) > Howard Rabin (Elmont [NY]/Section VIII), DEC 8-3
119 lbs: Robin Scott Parker (Caledonia-Mumford [NY]/Section V) > Howie Berger (Niskayuna [NY]/Section II), FALL 3:45
119 lbs: Mike Picozzi (Huntington [NY]/Section XI) > Lou Dionisio (Baldwin [NY]/Section VIII), DEC 8-6
126 lbs: Kyle Grunwald (Pioneer [NY]/Section VI) > Bob Hilfiger (Elmira Free Academy [NY]/Section IV), DEC 6-3
126 lbs: Steve Cavayero (Bellmore JFK [NY]/Section VIII) > Jeff Thomas (Huntington [NY]/Section XI), OTD 9-5 (1OT)
132 lbs: Doug Tingue (Pioneer [NY]/Section VI) > Jerry Klein (North Rockland [NY]/Section IX), OTD 1-0 (1OT)
132 lbs: Jim Slattery (Island Trees [NY]/Section VIII) > Joe Giani (Huntington [NY]/Section XI), DEC 6-3
138 lbs: Mike Koob (Union-Endicott [NY]/Section IV) > Jeff Nicholson (Woodlands [NY]/Section I), DEC 8-5
138 lbs: Mike Blair (Jordan-Elbridge [NY]/Section III) > Phil Labombard (Northern Adirondack [NY]/Section VII), DEC 10-7
145 lbs: Dave Stulpin (Spencerport [NY]/Section V) > Mike Thomas (Huntington [NY]/Section XI), DEC 5-1
145 lbs: Lee Spiegel (Mepham [NY]/Section VIII) > Terry Miller (Portville [NY]/Section VI), DEC 10-0
155 lbs: John Martineck (Lancaster [NY]/Section VI) > Walt Osier (Indian River [NY]/Section III), DEC 6-2
155 lbs: Bucky Smith (Mount Vernon [NY]/Section I) > John Karcher (Huntington [NY]/Section XI), DEC 5-1
167 lbs: Mike Ponzo (West Genesee [NY]/Section III) > Dave Pileggi (Queensbury [NY]/Section II), DEC 8-3
167 lbs: Tony Crawford (Mount Vernon [NY]/Section I) > Ed Banach (Port Jervis [NY]/Section IX), DEC 9-5
177 lbs: Horace Perry (Mount Vernon [NY]/Section I) > Dan Forbes (Mohawk [NY]/Section III), OTD 7-4 (1OT)
177 lbs: Joe Lidowski (West Babylon [NY]/Section XI) > Ernie Jackson (Port Jervis [NY]/Section IX), DEC 9-0
215 lbs: John Kinley (Webster Thomas [NY]/Section V) > Mike Rotunda (Owego [NY]/Section IV), DEC 9-4
215 lbs: Steve Insalaco (Farmingdale [NY]/Section VIII) > David Nease (Portville [NY]/Section VI), DEC 11-1
250 lbs: Tom Pierzga (Massapequa [NY]/Section VIII) > Albert Lavigne (Beekmantown [NY]/Section VII), FALL 0:55
250 lbs: Mike Rosenbauer (Huntington [NY]/Section XI) > Chris Shaffer (Waterloo [NY]/Section V), FALL 3:05

Attachments



What's this?