matBURN » Teams » Shenendehowa » 2009-10
2009-10 Shenendehowa Wrestling


Season: 2009-10
Team Name: Shenendehowa
Nickname: Plainsman
Colors:
     Green
     White
Head Coach: Rob Weeks
Assistant Coach: John Meys
Assistant Coach: Frank Popolizio
JV Coach: Chris Capezutti
JV Coach: Dale Palmer
Modified Coach: Ryan Fenton
Modified Coach: James Ward
 
 
Schedule
Date Time Site Event Location Note(s)
Wed Dec 02 6:00 pm AWAY vs. Averill Park [NY] Averill Park, NY ---
Sat Dec 05 10:00 am HOME Shenendehowa JV Duals Clifton Park, NY JV
Fri Dec 11 4:00 pm HOME Shenendehowa New York Early Season Duals Clifton Park, NY ---
Sat Dec 12 10:00 am HOME Clifton Park, NY ---
Sat Dec 19 10:00 am AWAY Thomas J. Chickanis Memorial Tournament Hudson Falls, NY ---
Tue Dec 22 6:00 pm AWAY vs. Ballston Spa [NY] Ballston Spa, NY ---
Mon Dec 28 10:00 am AWAY
Spencerport Invitational Tournament
--- ---
Tue Dec 29 10:00 am AWAY Spencerport Invitational Tournament Spencerport, NY ---
Wed Dec 30 10:00 am HOME Shenendehowa JV Invitational Clifton Park, NY JV
Fri Jan 01 10:00 am HOME Shenendehowa Invitational Tournament Clifton Park, NY ---
Wed Jan 06 6:00 pm HOME vs. Guilderland [NY] Clifton Park, NY ---
Fri Jan 08 10:00 am AWAY Eastern States Classic Lake Sheldrake, NY ---
Sat Jan 09 10:00 am AWAY Colonie JV Tournament Colonie, NY JV
Sat Jan 09 10:00 am AWAY Eastern States Classic Lake Sheldrake, NY ---
Sat Jan 09 --- --- Saratoga Invitational Saratoga Springs, NY ---
Wed Jan 13 6:00 pm AWAY vs. Saratoga Springs [NY] Saratoga Springs, NY ---
Sat Jan 16 10:00 am AWAY North-South Duals Queensbury, NY ---
Wed Jan 20 6:00 pm HOME vs. Columbia [NY] Clifton Park, NY ---
Sat Jan 23 10:00 am HOME Section II Duals Clifton Park, NY ---
Thu Jan 28 6:00 pm HOME vs. Colonie [NY] Clifton Park, NY ---
Sat Jan 30 --- --- Corinth Invitational Corinth, NY ---
Sun Jan 31 --- --- Battle of the BUs Clifton Park, NY ---
Sat Feb 06 10:00 am HOME Section II Class A Wrestling Championships Clifton Park, NY ---
Fri Feb 12 10:00 am AWAY
Section II Division I Wrestling Championships
--- ---
Fri Feb 12 --- --- NYSPHSAA Section II Championship Wrestling Tournament Glens Falls, NY ---
Sat Feb 13 10:00 am AWAY
Section II Division I Wrestling Championships
--- ---
Sat Feb 13 --- --- NYSPHSAA Section II Championship Wrestling Tournament Glens Falls, NY ---
Fri Feb 26 10:00 am AWAY
NYSPHSAA Division I Wrestling Championships
--- ---
Fri Feb 26 --- --- NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships Albany, NY ---
Sat Feb 27 10:00 am AWAY
NYSPHSAA Division I Wrestling Championships
--- ---
Sat Feb 27 --- --- NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships Albany, NY ---

Roster
Weight (lbs) Name Hometown Year Matches
96 Jones --- --- 1
96 Jesse Porter --- --- 5
103 Cori Ali --- --- 3
103 J Porter --- --- 1
112 Porter --- --- 1
112 Alexis Porter --- --- 1
119-125 Christian Averill --- --- 4
119 Nick Kelley --- --- 7
125 Almaviva --- --- 1
125 David Almaviva --- --- 5
130 Max Miller --- --- 6
130 Mike Rotyliano --- --- 1
135 Balliano --- --- 1
135-140 John Belanger --- --- 8
135 Davion Malcom --- --- 1
140-145 Seth Hazelton --- --- 2
140 Seth Hazleton --- --- 5
145 Casey Schnackenberg --- --- 2
152 Duffy --- --- 1
152 Dan Duffy --- --- 4
160 Bryans --- --- 1
160 Will Bryans --- --- 4
171 Allen --- --- 1
171 Joey Kromer --- --- 1
171 Will Mars --- --- 1
189 M Almaviva --- --- 1
189-215 Mike Almaviva --- --- 6
189-215 Thor Lampman --- --- 3
215 T Lampman --- --- 1
285 C Lampman --- --- 1
285 Cole Lampman --- --- 4