9th Annual Eastern States Classic |
Wrestling Tournament @ Sullivan County Community College (Loch Sheldrake, New York)
Friday-Saturday, January 14-15, 2011
|
Eastern States Classic: Precursor to the NYS Championships
Since its inception in 2002, the Eastern States Classic has become one of the top high school wrestling tournaments in the northeastern United States.
Album: General
Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams |
Amsterdam [NY], Ardsley [NY], Arlington [NY], Baldwin [NY], Beacon [NY], Brewster [NY], Burnt Hills-Ballston Lake [NY], Canastota [NY], Carmel [NY], Chaminade [NY], Colonie [NY], Cornwall [NY], Curtis [NY], Danbury [CT], Duanesburg [NY], Eastport-South Manor [NY], Eden [NY], Edgemont [NY], Eldred [NY], Fordham Prep [NY], Fox Lane [NY], Framingham [MA], Garden City [NY], Glens Falls [NY], Greene [NY], Hauppauge [NY], Hayfield [VA], Holley [NY], Hudson Falls [NY], Islip [NY], John Glenn [NY], John Jay (Cross River) [NY], John Jay (East Fishkill) [NY], Johnson City [NY], Kingston [NY], La Salle Institute [NY], Lancaster [NY], Lehman [NY], Long Beach [NY], Longwood [NY], MacArthur [NY], Mahopac [NY], Mepham [NY], Middletown [NY], Minisink Valley [NY], Monroe-Woodbury [NY], Monsignor Farrell [NY], Monticello [NY], Nanuet [NY], New Rochelle [NY], Newburgh [NY], North Rockland [NY], North Salem [NY], Ossining [NY], Palmyra-Macedon [NY], Penfield [NY], Peru [NY], Pine Bush [NY], Pioneer [NY], Port Chester [NY], Port Jervis [NY], Queensbury [NY], Ravena-Coeymans-Selkirk [NY], Rocky Point [NY], Roy C. Ketcham [NY], Sayville [NY], Schalmont [NY], Shenendehowa [NY], Shoreham-Wading River [NY], Somers [NY], Suffern [NY], Susquehanna Valley [NY], Tioga [NY], Tottenville [NY], Tyngsborough [MA], Unadilla Valley [NY], Union-Endicott [NY], Valley Central [NY], VHSL [VA], Wallkill [NY], Wantagh [NY], Warsaw [NY], Warwick Valley [NY], Watervliet/Loudonville Christian [NY], Wayne [NY], Whitehall [NY] |
Team Final |
|
Championship Final (1st) |
96 lbs:
|
Dylan Realbuto (Somers [NY]) > Steven Sewkumar (Long Beach [NY]),
DEC 9-6 |
103 lbs:
|
Travis Passaro (Eastport-South Manor [NY]) > Mark Raghunandan (Long Beach [NY]),
DEC 3-2 |
112 lbs:
|
Arik Robinson (Peru [NY]) > Corey Rasheed (Longwood [NY]),
DEC 6-4 |
119 lbs:
|
Nick Oliveto (Suffern [NY]) > Shane Connolly (Warwick Valley [NY]),
DEC 12-6 |
125 lbs:
|
Max Miller (Shenendehowa [NY]) > Andy Lyman (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]),
TB 2-1 (3OT) |
130 lbs:
|
Steven Rodrigues (Fox Lane [NY]) > James Dekrone (John Glenn [NY]),
DEC 5-3 |
135 lbs:
|
Brian Realbuto (Somers [NY]) > Quinton Murphy (Holley [NY]),
DEC 17-12 |
140 lbs:
|
Derak Heyman (Tioga [NY]) > Adam Lepkowsky (Hauppauge [NY]),
DEC 4-0 |
145 lbs:
|
Dylan Palacio (Long Beach [NY]) > Tory Cain (Wayne [NY]),
DEC 2-1 |
152 lbs:
|
Kyle Wade (Islip [NY]) > Vin Grella (Beacon [NY]),
DEC 9-2 |
160 lbs:
|
Owen Scott (Palmyra-Macedon [NY]) > Mitch Wightman (Warwick Valley [NY]),
FFT |
171 lbs:
|
Craig Scott (Palmyra-Macedon [NY]) > Tony Lock (Pioneer [NY]),
MD 13-5 |
189 lbs:
|
Joe Giaramita (John Glenn [NY]) > Tony Fusco (Shenendehowa [NY]),
DEC 3-1 |
215 lbs:
|
Nick Gwiazdowski (Duanesburg [NY]) > Jake Barnhart (Penfield [NY]),
FALL 2:45 |
285 lbs:
|
Kacee Sauer (Holley [NY]) > Andy Scopino (Mahopac [NY]),
DFLT 6:40 |
|
Championship Semifinals |
|
Championship Quarterfinals |
|
Championship Round 1 |
|
Championship Round 2 |
|
Championship Round 3 |
|
Attachments
What's this?
|