matBURN » Events » NYSPHSAA Section V Wrestling Championships
NYSPHSAA Section V 61st Annual Wrestling Championships and 40th Annual State Qualifier

Wrestling Tournament
@ Gordon Field House, RIT (Rochester, New York)
Friday-Saturday, February 16-17, 2007


Varsity Boys - Division I (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Brighton [NY], Brockport [NY], Canandaigua [NY], Fairport [NY], Geneva [NY], Greece Arcadia [NY], Greece Athena [NY], Greece Olympia [NY], Hilton [NY], Penfield [NY], Pittsford [NY], Rush-Henrietta [NY], Spencerport [NY], Victor [NY], Wayne [NY], Webster Schroeder [NY], Webster Thomas [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Bryan Bourne (Spencerport [NY], 160 lbs)
Championship Final (1st)
96 lbs: Bob Dierna (Wayne [NY]) > Justin Melia (Spencerport [NY]), DEC 7-1
103 lbs: Alex Marianetti (Greece Athena [NY]) > Joe Smaldone (Geneva [NY]), DEC 5-0
112 lbs: Zack Ellis (Brighton [NY]) > Vinny Digravio (Wayne [NY]), OTD 3-2 (1OT)
119 lbs: Corey Borshoff (Pittsford [NY]) > Jake Husted (Fairport [NY]), DEC 5-3
125 lbs: Dan Mandara (Canandaigua [NY]) > Sean Rutan (Brighton [NY]), MD 15-1
130 lbs: Mark Ranzenbach (Hilton [NY]) > Josh Veltre (Greece Olympia [NY]), FALL 4:58
135 lbs: Torsten Gillespie (Webster Schroeder [NY]) > Chris Collura (Spencerport [NY]), FALL 3:28
140 lbs: Desi Green (Rush-Henrietta [NY]) > Corey Mahoney (Canandaigua [NY]), DEC 9-4
145 lbs: John-Martin Cannon (Brockport [NY]) > Kyle Ingraham (Canandaigua [NY]), DEC 6-3
152 lbs: Nick Fratto (Geneva [NY]) > Chris Vigliotti (Spencerport [NY]), FALL 1:43
160 lbs: Bryan Bourne (Spencerport [NY]) > Kevin Connelly (Wayne [NY]), TF 18-3/time?
171 lbs: Alex Litto (Webster Thomas [NY]) > Christian Boley (Brockport [NY]), DEC 7-4
189 lbs: Erik Schuth (Brockport [NY]) > Ryan Lamagra (Webster Thomas [NY]), DEC 5-1
215 lbs: Robert Eskander (Webster Thomas [NY]) > Joey Disalvo (Brighton [NY]), OTD 3-1 (1OT)
275 lbs: Matthew Hodge (Webster Thomas [NY]) > Kenny Woodward (Pittsford [NY]), OTD 6-4 (1OT)
Consolation Final (3rd)
96 lbs: C.J. Howard (Pittsford [NY]) > James Montante (Penfield [NY]), DEC 5-4
103 lbs: Cam Kelly (Pittsford [NY]) > Ben Oliveri (Webster Thomas [NY]), DEC 5-1
112 lbs: Matt Piedimonte (Spencerport [NY]) > Joe Bonaldi (Greece Olympia [NY]), DEC 1-0
119 lbs: James Carney (Victor [NY]) > Dave Leberth (Wayne [NY]), DEC 5-2
125 lbs: Nick Argento (Greece Olympia [NY]) > Nick Terenzi (Spencerport [NY]), FALL 4:30
130 lbs: Mike Dattilo (Victor [NY]) > Jae Tracey (Webster Thomas [NY]), OTD 3-1 (1OT)
135 lbs: Jon Roberts (Rush-Henrietta [NY]) > Chris Payne (Victor [NY]), DEC 2-1
140 lbs: Josh Oyer (Brockport [NY]) > Eric Slater (Greece Arcadia [NY]), DEC 6-3
145 lbs: Seth Elvin (Fairport [NY]) > Jeff Goff (Penfield [NY]), DEC 2-0
152 lbs: Marc Collins (Victor [NY]) > Dave Foley (Fairport [NY]), MD 13-2
160 lbs: Josh Salmon (Penfield [NY]) > Jordan Cannon (Brockport [NY]), MD 10-1
171 lbs: Ryan Macomber (Canandaigua [NY]) > Brendan Dwyer (Pittsford [NY]), DEC 3-2
189 lbs: Scott Allis (Hilton [NY]) > Paul Glover (Spencerport [NY]), FALL 4:20
215 lbs: Mike Raplee (Geneva [NY]) > Giovanni Bianchi (Wayne [NY]), OTD 3-1 (1OT)
275 lbs: Eric McKnight (Rush-Henrietta [NY]) > Matt Mahon (Brighton [NY]), FALL 0:22

Varsity Boys - Division II (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Addison [NY], Alexander [NY], Alfred-Almond [NY], Arkport [NY], Attica [NY], Bath Haverling [NY], Bishop Kearney [NY], Bolivar-Richburg [NY], Caledonia-Mumford [NY], Canisteo-Greenwood [NY], Gananda [NY], Holley [NY], Hornell [NY], Kendall [NY], Le Roy [NY], Letchworth [NY], Livonia [NY], Lyndonville [NY], Lyons [NY], Marcus Whitman [NY], Marion [NY], North Rose-Wolcott [NY], Oakfield-Alabama [NY], Palmyra-Macedon [NY], Pembroke [NY], Red Creek [NY], Red Jacket [NY], Sodus [NY], South Seneca [NY], Warsaw [NY], Waterloo [NY], Wayland-Cohocton [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Alex Ekstrom (Palmyra-Macedon [NY], 125 lbs)
Championship Final (1st)
96 lbs: Dakota Stackhouse (Warsaw [NY]) > Quinton Murphy (Holley [NY]), FALL 1:34
103 lbs: Tyler Marlow (Palmyra-Macedon [NY]) > Vinnie Napierski (Attica [NY]), MD 12-2
112 lbs: Sean Walton (Palmyra-Macedon [NY]) > Tim Banks (Holley [NY]), DEC 3-0
119 lbs: Ian Paddock (Warsaw [NY]) > Craig Scott (Lyons [NY]), FALL 3:49
125 lbs: Alex Ekstrom (Palmyra-Macedon [NY]) > Chad Condidorio (Le Roy [NY]), DEC 4-3
130 lbs: Mike Nevinger (Letchworth [NY]) > Sam Damthongmivanh (Pembroke [NY]), DEC 8-3
135 lbs: Weston Weaver (Letchworth [NY]) > Mike Tellier (North Rose-Wolcott [NY]), DEC 5-3
140 lbs: Josh Mayville (Marion [NY]) > Justin Widrig (Holley [NY]), FALL 1:44
145 lbs: Matt Appleby (Bolivar-Richburg [NY]) > Eric Ekstrom (Palmyra-Macedon [NY]), DEC 3-2
152 lbs: Cody Hutcheson (Bath Haverling [NY]) > Pat Carter (Attica [NY]), DEC 5-1
160 lbs: Paul Paddock (Warsaw [NY]) > Josh Mateo (Waterloo [NY]), MD 13-0
171 lbs: Nate Schiedel (Caledonia-Mumford [NY]) > Nic Mayville (Marion [NY]), DEC 10-5
189 lbs: Tony Viselli (Bath Haverling [NY]) > Key McPherson (Holley [NY]), MD 14-4
215 lbs: Billy Romasser (Warsaw [NY]) > Joel Ford (Red Creek [NY]), OTD 9-7 (1OT)
275 lbs: Bryant Madigan (Bath Haverling [NY]) > Loran Hively, Jr. (Addison [NY]), FALL 1:21
Consolation Final (3rd)
96 lbs: Lance Zerniak (Sodus [NY]) > Ben Mowry (Gananda [NY]), FALL 2:16
103 lbs: Chris Nevinger (Letchworth [NY]) > Luke Camp (Marion [NY]), DEC 7-2
112 lbs: Bucky Hendrickson (Letchworth [NY]) > Neal Vecellio (Wayland-Cohocton [NY]), MD 12-4
119 lbs: Dylan Dabolt (Attica [NY]) > Tanner Bauer (Kendall [NY]), DEC 9-2
125 lbs: Jeff Hathaway (Pembroke [NY]) > Nicholas Napierski (Attica [NY]), DEC 3-1
130 lbs: Austin Dwyer (Hornell [NY]) > Scott Witt (Palmyra-Macedon [NY]), DEC 5-0
135 lbs: Matt Sanders (Holley [NY]) > Stephen Erickson (South Seneca [NY]), DEC 1-0
140 lbs: Joe Rinaldi (Canisteo-Greenwood [NY]) > Zach Anderson (Red Jacket [NY]), DEC 4-2
145 lbs: Bryant Tumbelekis (Waterloo [NY]) > Collin Ewell (Warsaw [NY]), DEC 7-2
152 lbs: Zak Griffith (Warsaw [NY]) > Cory Kumpf (Oakfield-Alabama [NY]), MD 10-2
160 lbs: Chris Snow (Addison [NY]) > Al Fagan (Letchworth [NY]), DEC 3-1
171 lbs: Jon Weldy (Wayland-Cohocton [NY]) > Ben Antonucci (Alexander [NY]), DEC 6-1
189 lbs: Matt Hendrickson (Letchworth [NY]) > Craig Amidon (Canisteo-Greenwood [NY]), DEC 5-2
215 lbs: Dan Manko (Attica [NY]) > Pat Shingleton (Lyndonville [NY]), DEC 3-1
275 lbs: Demetrius Mendes (Holley [NY]) > R.J. Sharp (Red Creek [NY]), FALL 4:49
Championship Semifinals
96 lbs: Dakota Stackhouse (Warsaw [NY]) > Kyle Conrad (Bath Haverling [NY]), DEC 6-1
96 lbs: Quinton Murphy (Holley [NY]) > Lance Zerniak (Sodus [NY]), OTD 2-0 (3OT)
112 lbs: Tim Banks (Holley [NY]) > Bobby Surman (Attica [NY]), DEC 6-5
Championship Quarterfinals
96 lbs: Kyle Conrad (Bath Haverling [NY]) > Garrett Barker (Canisteo-Greenwood [NY]), MD 13-0
96 lbs: Lance Zerniak (Sodus [NY]) > Brooks Boyle (Lyndonville [NY]), DEC 7-4
96 lbs: Dakota Stackhouse (Warsaw [NY]) > Brian Ohle (Livonia [NY]), DEC 6-0
96 lbs: Quinton Murphy (Holley [NY]) > Ben Mowry (Gananda [NY]), FALL 1:56
112 lbs: Bobby Surman (Attica [NY]) > Bucky Hendrickson (Letchworth [NY]), DEC 7-3
Preliminaries
96 lbs: Kyle Conrad (Bath Haverling [NY]) > Troy Colton (Attica [NY]), DEC 3-1
96 lbs: Ben Mowry (Gananda [NY]) > Kyle Gravino (Lyons [NY]), DEC 5-0
96 lbs: Lance Zerniak (Sodus [NY]) > Nick Piccarreto (Bishop Kearney [NY]), DEC 7-5
96 lbs: Quinton Murphy (Holley [NY]) > James Lanze (Arkport [NY]), FALL 1:17
96 lbs: Brian Ohle (Livonia [NY]) > Jon Ryan (Alfred-Almond [NY]), DEC 7-2
96 lbs: Garrett Barker (Canisteo-Greenwood [NY]) > Alex Pragel (Wayland-Cohocton [NY]), DEC 5-2
112 lbs: Bobby Surman (Attica [NY]) > Dakota Robarge (Marcus Whitman [NY]), DEC 8-3
Consolation Round 4
112 lbs: Neal Vecellio (Wayland-Cohocton [NY]) > Bobby Surman (Attica [NY]), DEC 4-3

Attachments



What's this?