matBURN » Events » Southern Tier Wrestling Officials Association (STWOA) Tournament
27th Annual Southern Tier Wrestling Officials Association (STWOA) Tournament

Wrestling Tournament
@ Jamestown Savings Bank Ice Arena (Jamestown, New York)
Friday-Saturday, December 16-17, 2011


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Attica [NY], Cassadaga Valley [NY], Cattaraugus-Little Valley [NY], Chautauqua Lake [NY], Chenango Forks [NY], Cranberry [PA], Eden [NY], Falconer [NY], Fredonia [NY], Frewsburg [NY], Gowanda [NY], Grand Island [NY], Grove City [PA], Harbor Creek [PA], Jamestown [NY], Lake Shore [NY], Lancaster [NY], Lockport [NY], Maple Grove [NY], Niagara Wheatfield [NY], North East [PA], Northwestern [PA], Olean [NY], Panama [NY], Portville [NY], Randolph [NY], Ridgway [PA], Ripley [NY], Royalton-Hartland [NY], Salamanca [NY], Southwestern [NY], Spencerport [NY], Warren [PA]
Team Final
1. Spencerport [NY]  216 points
2. Ridgway [PA]  163
3. Royalton-Hartland [NY]  137.5
4. Fredonia [NY]  137
5. Lockport [NY]  123.5
6. Harbor Creek [PA]  109.5
7. Niagara Wheatfield [NY]  102
8. Grove City [PA]  96.5
9. Lancaster [NY]  94.5
10. Chenango Forks [NY]  93
11. Lake Shore [NY]  80
12. Grand Island [NY]  77
13. Salamanca [NY]  76.5
14. Warren [PA]  76
15. Eden [NY]  75.5
16. Ripley [NY]  75
17. Olean [NY]  72.5
18. Northwestern [PA]  69
19. Falconer [NY]  68
20. Maple Grove [NY]  66
21. Cassadaga Valley [NY]  65
22. Frewsburg [NY]  64
23. Jamestown [NY]  57.5
24. Gowanda [NY]  56
25. Cattaraugus-Little Valley [NY]  55.5
26. Southwestern [NY]  47
27. Portville [NY]  42
28. Cranberry [PA]  38.5
29. North East [PA]  30.5
30. Panama [NY]  29.5
31. Randolph [NY]  25
32. Attica [NY]  20.5
33. Chautauqua Lake [NY]  19
Championship Final (1st)
99 lbs: Kyle Kelly (Chenango Forks [NY]) > Jonathan Haas (Spencerport [NY]), TF 18-2/3:07
106 lbs: Anthony Orefice (Lockport [NY]) > Joe Verdi (Grand Island [NY]), FALL 3:41
113 lbs: Zach Bickle (Royalton-Hartland [NY]) > Pat McCarthy (Fredonia [NY]), DEC 4-2
120 lbs: Jacob Green (Chenango Forks [NY]) > Dakota Gardner (Fredonia [NY]), DEC 6-0
126 lbs: Corey Bush (Ridgway [PA]) > Emory Rowe (Ripley [NY]), DEC 7-2
132 lbs: Kevin Strong (Frewsburg [NY]) > Tom Page (Eden [NY]), DEC 1-0
138 lbs: Mike Feeney (Lockport [NY]) > Chet Simoni (Grove City [PA]), DEC 7-0
145 lbs: Drew Hull (Royalton-Hartland [NY]) > Jude Gardner (Fredonia [NY]), DEC 6-0
152 lbs: Steve Maier (Spencerport [NY]) > Slade Horner (Ridgway [PA]), DEC 3-1
160 lbs: Ben Haas (Salamanca [NY]) > Kyle Caggiano (Ridgway [PA]), MD 9-0
170 lbs: Nick Mitchell (Frewsburg [NY]) > Jacob Gullo (Jamestown [NY]), FALL 4:25
182 lbs: Wes Phipps (Grove City [PA]) > Trent Egenlauf (Spencerport [NY]), DEC 7-2
195 lbs: John Nickerson (Maple Grove [NY]) > Jake Kelly (Niagara Wheatfield [NY]), DEC 6-2
220 lbs: Max Antone (Niagara Wheatfield [NY]) > Parris Warner (Harbor Creek [PA]), FALL 0:50
285 lbs: Austin Coleman (Spencerport [NY]) > Derek Wise (Cassadaga Valley [NY]), FALL 2:36
Championship Semifinals
106 lbs: Anthony Orefice (Lockport [NY]) > Drew Marra (Olean [NY]), DEC 6-2
Championship Quarterfinals
106 lbs: Anthony Orefice (Lockport [NY]) > Tyler Hartinger (Lancaster [NY]), MD 9-0
Preliminaries
106 lbs: Anthony Orefice (Lockport [NY]) > Shane Helbig (Niagara Wheatfield [NY]), TF 15-0/1:58

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?